Soru 1: Nasıl soru sorabilirim?

Ana sayfa’da sol kısımda bulunan kutuya, sormak istediğiniz soruyu yazdıktan sonra kutunun altındaki “Hemen Sor” butonunu tıklayınız. Karşınıza gelen sayfanın 1. kısmında sormak istediğiniz soruyu düzenleyip, isterseniz sorunuza detaylı bir açıklama ekleyebilirsiniz. Sorunuzu ve isteğe bağlı olarak açıklamanızı yazdıktan sonra, alt kısımda bulunan 2. kısımdan sorunuza uygun olan kategoriyi seçiniz. Kategorize etme işlemini de bitirdikten sonra sağ taraftaki 3. yani etiket bölümüne sorunuzla alakalı anahtar kelimeleri girerek sorunuzun hem site içinde hem de site dışında arama motorlarında daha kolay bulunmasını sağlayabilirsiniz. Sorunuzla ilgili gerekli düzenlemeleri yapıp, sormaya hazır hale geldiğine inandığınızda “soruyu hemen sor” butonunu tıklayarak sorunuzu site içerisinde yayınlayabilirsiniz.

Soru 2: Nasıl anket yapabilirim?

Soru kutusunun üstündeki “anket yap” seçeneğini seçip, anketini yapmak istediğiniz soruyu kutuya yazdıktan sonra kutunun altındaki “hemen sor” butonunu tıklayınız. Karşınıza gelen ekranın 1. bölümünde sormak istediğiniz soruyu inceleyip, isterseniz açıklama ekledikten sonra 2. kısımda bulunan anket seçeneklerine anket şıklarını giriniz. İsterseniz “Seçenek ekle” kısmından anketiniz için yeni şıklar oluşturabilirsiniz. 3. kısımda sorunuza uygun kategoriyi seçip, 4. kısımda uygun anahtar kelimeleri giriniz. Sorunuzla ilgili gerekli düzenlemeleri yapıp, sormaya hazır hale geldiğine inandığınızda “soruyu hemen sor” butonunu tıklayarak sorunuzu site içerisinde yayınlayabilirsiniz.

Soru 3: Nasıl cevap verebilirim?

Sorunun altındaki kısmını tıklayarak aşağıda açılan “cevap” kutusuna vermek istediğiniz cevabı yazıp “cevapla” butonuna tıklayarak cevabınızı verebilirsiniz. İsterseniz “cevap modu” kısmından kendinize uygun bir ifade seçerek, soruya çeşitli modlar da cevaplayabilirsiniz.

Soru 4: Cevaplara nasıl yorum yapabilirim?

Cevapların altında bulunan “Yorum Yazmak İçin Tıklayın” kısmını tıklayarak aşağıda açılan kutuya yorumunuzu yazabilir, “yorumla” butonuna tıklayarak yorumunuzu site içerisinde yayınlayabilirsiniz.

Soru 5: Nasıl arama yapabilirim?

Ana sayfa’nın üst kısmında bulunan “ARA BUL” kısmına aramak istediğiniz kelimeyi (üye aramak için üye ismini, soru aramak için de anahtar kelimeyi giriniz) girip, altındaki “üyelerde ara” ya da “Soru & Cevaplarda Ara” seçeneklerinden uygun olanı seçerek “hemen ara” butonunu tıklayınız. İsterseniz “detaylı ara” yı tıklayarak aramanızı daha geniş kapsamlı yapabilirsiniz.

Soru 6: Yayınla nedir? İstediğim soruları sitemde nasıl yayınlayabilirim?

Bisorusor.com eklenti sistemi ile sitemizdeki son soruları, soru bulutlarını, bir kişiye ait soruları veya bir sorunun sadece kendisini çok kolay bir şekilde sitenizde yayınlayabilirsiniz. Bir örnek ile açıklamak gerekirse; sitenizde yayınlamak istediğiniz soruya girip, sorunun sağ üst kısmındaki “sitende yayınla” butonuna tıklayınız. Açılan sayfadaki kodları sitenizin html kodları arasına yerleştiriniz. Soru kutucuğunun boyutunu kod kısmının altındaki genişlik ve yükseklik kısmından tercihinize göre değiştirebilirsiniz.

Soru 7: Soru ve cevapları nasıl rapor edebilirim?

Sorunun sol üst, cevabın ise sağ üst köşesindeki “AKSİYONLAR” menüsüne girerek “rapor et” butonunu tıklayınız. Açılan sayfada içeriği rapor etme sebebinizi seçip, açıklama kısmına içerikle ilgili yorumlarınızı yazınız. “Rapor et” butonunu tıklayarak site yönetimine raporunuzu gönderebilirsiniz.

Soru 8: Soruyu nasıl tavsiye edebilirim?

Sorunun sol üst köşesindeki “AKSİYONLAR” menüsüne girerek “tavsiye et” butonunu tıklayınız. Karşınıza gelen ekrandaki adres bölümüne, soruyu tavsiye etmek istediğiniz kişilerin mail adreslerini yazıp “hemen gönder” butonuna tıklayarak soruyu tavsiye edebilirsiniz.

Soru9: Cevabı nasıl tavsiye edebilirim?

Cevabın sağ üst köşesindeki “AKSİYONLAR” menüsüne girerek “tavsiye et” butonunu tıklayınız. Karşınıza gelen ekrandaki adres bölümüne, cevabı tavsiye etmek istediğiniz kişilerin mail adreslerini yazıp “hemen gönder” butonuna tıklayarak cevabı tavsiye edebilirsiniz.

Soru 10: Soruyu arkadaşıma nasıl sorabilirim?

Sorunun sol üst köşesindeki “AKSİYONLAR” menüsüne girerek “arkadaşına sor” butonunu tıklayınız. Açılan ekranda karşınıza arkadaş listeniz gelecektir. Buradan soruyu sormak istediğiniz arkadaşınızı seçip “arkadaşlarıma sor” butonunu tıklayınız. Bu sayede arkadaşlarınıza mesaj göndermiş olacaksınız.

Soru 11: Cevabı arkadaşlarıma nasıl tavsiye edebilirim?

Cevabın sağ üst köşesindeki “AKSİYONLAR” menüsüne girerek “cevabı arkadaşına gönder” butonunu tıklayınız. Açılan ekranda karşınıza arkadaş listeniz gelecektir. Buradan cevabı tavsiye etmek istediğiniz arkadaşınızı seçip “arkadaşlarıma sor” butonunu tıklayınız. Bu sayede arkadaşlarınıza mesaj göndermiş olacaksınız.

Soru 12: Nasıl üye olabilirim?

Sitede sağ üst köşedeki “yeni üye” butonunu tıklayınız. Karşınıza 3 aşamalı bir ekran gelecektir. 1. ve 2. kısma kişisel bilgilerinizi, 3. kısma ise isteğe bağlı olarak kendinizi tanıtıcı bir yazı giriniz. Aşağıda bulunan “Kullanım Şartlarını” okuyup kabul ettikten sonra “hemen üye ol” butonunu tıklayınız. Sistem tarafından üye olduğunuz mail adresine bir aktivasyon kodu gönderilecektir. Gönderilen maildeki linki tıklayarak üyeliğinizi aktive edebilir ve bisorusor özelliklerini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Soru 13: Aktivasyon e-Postam gelmedi, ne yapabilirim?

Hotmail.com, Yahoo.com uzantılı e-postalarda aktivasyon e-postaları önemsiz postalar/junk/spam dizinlerine düşebilmektedir. İlgili dizinlere bakıp e-postanıza oradan ulaşabilirsiniz. Eğer ilgili dizinlerde de yoksa Aktivasyon e-postam gelmedi? linkine tıklayıp, aktivasyon e-postanızı yeniden isteyebilirsiniz.

Soru 14: Nasıl puan kazanılır?

Site içerisindeki modülleri kullanıp, bilginizi paylaştıkça puan kazanabilirsiniz. Geçerli puan tablosu şu şekildedir.

Aksiyon Puan Kurallar / Açıklama
Soru sorma Soru sorunca alacağınız puan.
Cevap verme 3 Cevap verince alacağınız puan.
Cevap olarak seçilme 3 Yazdığınız cevap soru sahibi tarafından beğenilirse ve cevap olarak işaretlenirse ekstra alacağınız puan.
Yorum yapma 0,10 Yorum yapınca alacağınız puan.
Anket yapma 4 Anket düzenleyince alacağınız puan.
Anket katılım 0,50 Anketlere oy verince alacağınız puan.
Soru cevap değerlendirme yapma 0,25 Soru ve cevapları değerlendirdğinizde alacağınız puan.
Soru değerlendirme sonuç puanı

(Sorunun sahibinin değerlendirme tablosuna göre alacağı puan)
Maks 5,
min -5 puan
Soru sahipleri en az 2 değerlendirme yapıldıktan sonra aşağıdaki tabloya göre hesaplanmış ortalama puanı kazanırlar.
Değerlendirme Puan
Muhteşem 10
Güzel 7
Teşekkür Ederim 4
Zekice 3
Eğlenceli 1
Daha iyi olabilirdi -1
Beğenmedim -1
Yetersiz -1
Anlamsız -3
Değeri yok -5
Cevap değerlendirme sonuç puanı Oy toplam değeri kadar Kullanıcıların yukarı aşağı oklar ile cevaplarınızı değerlendirmeleri sonucu oluşacak puanı kazanırsınız. Kullanıcıların tepkilerine göre puanınız (-) eksi de olabilir, (+) artı da.
Rapor et ve yayından kaldırma 3 Kurallara uymayan içerikleri raporlarsanız ve içerik yayından kaldırılırsa alacağınız puan.
Yayından kaldırılma puanı -15 Eğer yazdığınız içerik moderatör ve yöneticiler tarafından yayından kaldırılırsa, ilgili içerik ile ilgili kazanılan puanlar geri alınıp, -15 ceza puanı düşülür.
Yasak içerik cezası -99 Eğer yazdığınız içerik kullanım şartları sözleşmemize uymuyor, yasak yayın, küfür vb. içeriyorsa, ilgili içerik ile ilgili kazanılan puanlar geri alınıp, -99 ceza puanı düşülür.

Yukarıdaki tabloyu yorumlarsak;

 • Her aktiviteden üyelerimiz, aktivitenin önemine göre puan kazanıyor
 • Özellikle cevap veren üyemiz daha fazla puan kazanmış oluyor.
 • Cevap veya soruya "Değerlendirme" yapan üyemize katılımcılığından dolayı 2 puan veriyoruz.
 • Kaliteli cevap ve sorusu olan üyemize diğer üyelerin verdiği "Değerlendirme"lerin ortalamasını hesaplayıp çok ciddi bir puan veriyoruz.
 • Rapor et özelliğini kullanıp bize moderatörlükte destek vermiş ve ilgili içeriği yayından kaldırmışsak bu emeği de ödüllendiriyoruz.
 • Ayrıca rapor edilen kişiden 2 puan indiriyoruz.

Soru 15: Soruları favori sitelerime nasıl ekleyebilirim?

Soru sayfalarında sol üstte bulunan "Aksiyonlar" butonu üzerine gelip, açılan menüden eklemek istediğiniz siteyi seçip tek tık ile favori ekleme işleminizi yapabilirsiniz.
Favori sitelere ekleme

Soru 16: Herkese açık anket nasıl düzenleyebilirim?

Yeni bir anket düzenlerken "Anketime Bisorusor üyesi olmayan katılımcılar oy verebilsin" seçeneğini işaretlerseniz, anketlerinize cevap verilirken Bisorusor.com üyesi olma şartı aranmayacak ve internette gezinen herhangi biri anketinize katılım yapabilecektir.

Bu sayede bloğunuzda/başka sitelerde anketler yayınlayıp ziyaretçilerinizin katılmasını sağlayabilirsiniz.
Yayınla / Sitene Ekle sistemi nasıl çalışır, öğrenmek için tıklayın.

Soru 17: Anonim kullanıcı olarak sormak nedir?

Yeni bir soru sorarken/anket düzenlerken "Bu soruyu Anonim Kullanıcı olarak sormak ve kendimi gizlemek istiyorum." seçeneğini işaretlerseniz, sorunuz Anonim Kullanıcı isimli genel bir kullanıcı adı ile yayınlanır.

Bu sayede aklınıza takılan özel bir soruyu, kendinizi ön plana çıkarmadan gönül rahatlığı ile sorabilirsiniz.

 • Anonim kullanıcı olarak sorduğunuz soruların kimin tarafından sorulduğu kullanıcılarımız tarafından görülmezler.
 • Sorunuz Anonim Kullanıcı isimli genel bir kullanıcı adı ile yayınlanır.
 • Sorunuzun sizinle ilişkisi ne profilinizde ne de başka bir yerde görülür.
 • Soruyla ilişkinizi kimse bilmez.
 • Bu sorudan, soruya gelecek cevaplardan ve değerlendirmelerden puan kazanamazsınız.
 • Bisorusor, güvenlik amaçlı olarak kimin hangi soruyu sorduğunu kendi özel sisteminde saklar ama kimseye söylemez.

Soru 18: Anonim kullanıcı olarak cevaplamak nedir?

Bir soruyu cevaplarken "Bu soruyu Anonim Kullanıcı olarak cevaplamak ve kendimi gizlemek istiyorum." seçeneğini işaretlerseniz, cevabınız Anonim Kullanıcı isimli genel bir kullanıcı adı ile yayınlanır.

Bu sayede vermek istediğiniz ama isminizin görünmesinden çekindiğiniz bir cevabı kendinizi ön plana çıkarmadan gönül rahatlığı ile verebilirsiniz.

 • Anonim kullanıcı olarak verdiğiniz cevapların kimin tarafından verildiği kullanıcılarımız tarafından görülmezler.
 • Cevabınız Anonim Kullanıcı isimli genel bir kullanıcı adı ile yayınlanır.
 • Cevabınızın sizinle ilişkisi ne profilinizde ne de başka bir yerde görülür.
 • Cevabınızla ilişkinizi kimse bilmez.
 • Bu cevaptan, cevaba gelecek yorumlardan ve değerlendirmelerden puan kazanamazsınız.
 • Bisorusor, güvenlik amaçlı olarak kimin hangi cevabı verdiğini kendi özel sisteminde saklar ama kimseye söylemez.

Copyright © 2007-2017 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları