Soru sor
200 karakter kaldı
Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

Kalp ve Damar Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Cevap Ver

Sevgililer günü için en güzel hediyeler, resmi tıklayınız.

Detaylar
9 yıl önce sorulmuş , son cevap 9 yıl önce verildi

1 cevap verilmiş

* Göğüste Ağrı
Kalp ve Damar hastalıklarının en önemli belirtisi ?angina? olarak adlandırılan göğüs ağrısıdır.Koroner damarlarda meydana gelen daralma sonucunda oluşan ?angina?;genellikle göğüs kafesinin ön kısmında sıkışma ve baskı şeklinde ortaya çıkar. Ağrı sol kolun iç kısmı,omuz,kol,boyun ve çeneye doğru yayılan bir ağrıdır. Ağrı genellikle egzersiz sırasında oluşur ve yaklaşık 3-4 dakika içerisinde geçer. Fakat aynı hareket halinde olmadan (yemek yeme yada uykuda) oluşan ağrı kalp krizi belirtisi olabilmektedir.

* Çarpıntı
Kalbin normal ritminden daha sert/hızlı veya yavaş atmasıdır. Sağlıklı bir insan istirahat halindeyken ortalama kalp atış hızı dakikada 60-100/dk arasında değişir. Ancak kalp atışının dakikada 100?ün üzerine çıkması veya dakikada yaklaşık 30-40/dk ?nın altına düşmesi kalp ve damar hastalıklarıyla ilgili olarak en belirgin semptomlardır.

* Nefes Darlığı
Kalp hastalıklarının başlıca nedenlerinden bir olan nefes darlığı, kişinin normal olmayan ve rahatsız edici şekilde nefes alıp vermesi halidir. Nefes darlığı yürüme,koşma ve merdiven çıkma sırasında ortaya çıkabileceği gibi istirahat halindeyken de oluşabilmektedir. İstirahat halindeyken ortaya çıkan nefes darlığı ciddi kalp rahatsızlıklarının belirtisidir.

* Ayaklarda Şişme
Kalp ve Damar hastalıklarının yanı sıra karaciğerde ve böbreklerde meydana gelen rahatsızlıkların belirtisi olan ayak şişmesi; alt bacağın ön kısmında ve ayak bileklerinde görülmektedir. Belirtilen bölgelerdeki şişlikler su birikmesinden dolayı meydana gelmektedir.

* Bayılma
Senkop olarak adlandırılan bayılma; bilinçte kayıp ve birden yere yığılma şeklinde görülmektedir. Kişi genelde ayakta iken bilinç kaybıyla birlikte yere yığılır ve baygınlık çok uzun sürmemekle birlikte kişi kısa bir süre sonra kendisine gelmektedir. Ancak bayılma kalp ve damar hastalığı belirtileri dışında farklı bir çok hastalığın sebebi olabilmektedir.

Kaynak : http://www.doganhastanesi.com/bolum-kvc-kalp-damar-cerrahisi-merkezi.aspAksiyonlar
Normal
9 yıl önce cevaplandı.
Cevap Ver
Buradasınız: Kalp ve Damar Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?
Copyright © 2007-2017 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları