Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

SLR fotoğraf makinesi nedir?

3 cevap verilmiş

SLR (single-lens reflex) fotoğraf makineleri daha çok profesyonel fotoğrafçılara hitap eden bir fotoğraf makinesi çeşididir.

Yasemin Çelik profil resmi
Yasemin Çelik
6 yıl önce

Dijital makinelerin olmadığı vakitlerde SLR makineler farklı bir görev ve farklı bir yapıda olmaları nedeniyle hemen diğer makinelerden ayrılırlardı. Normal makinelerde, makinenin vizörü, lensten ayrı olarak, makinenin üzerindeki ufak bir alandan görmenizi sağlayan ufak bir açıklıktı. Ancak SLR makineler, fotoğraf makinesinin içine lenslerinden giren görüntünün bir kopyasını içindeki ek aynalar ve optik bileşenlerle, fotoğrafçının gözüne iletiyordu. Yani filmin üzerine düşen ışıkla, fotoğrafçının gözüne ulaşan görüntü aynı görüntü oluyordu. Normal makinelerde ise, merceklere gelen görüntü ile vizörden gelen görüntü arasında görüntü açısı ve görüntünün özellikleri (renk, parlaklık vs.) fark oluyordu. Bu sebeple SLR makineler, profesyonel çekimler için konumlandırılır oldu. Bir profesyonel çekim yapacaksanız SLR makine kullanmalı ve ayarları kendi gözünüzle, filme işlenecek olan görüntüyü birebir görerek yapmalıydınız.

Kaynak : http://www.kanald.com.tr/Yasam/Detail.aspx?Yazi=1059646


Yasemin Çelik profil resmi
Yasemin Çelik
6 yıl önce

Ayarların otomatik olarak yapılmadığı, profesyonel fotoğrafçılar tarafından kullanılan fotoğraf makineleri... dijital olanına DSLR denir.

SELÇUK UZUN profil resmi
SELÇUK UZUN
5 yıl önce

Birkaç istatistik

SLR fotoğraf makinesi nedir? ile ilgili katılımcı yaş ve cinsiyet oran grafikleri.

Bu sorular ilginizi çekebilir

Buradasınız: SLR fotoğraf makinesi nedir?
Copyright © 2007-2014 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları