Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

Kızımın işaret parmağında içi irin dolu bir kabarcık vardı. Daha sonra bu kabarcık kan toplamış gibi siyah bir renk aldı. Doktorumuz dolama dedi ve antibyotik merhem,şurup verdi.

Ben dolamanın tırnak etrafında çok ağrılı bir rahatsızlık olduğunu duymuştum. Kızımdaki parmağın yumuşak kısmında ilk defa gördüğümüz için çok endişeleniyoruz. Bunun başka bir şey olma olasılığı var mı? Aydınlatırsanız çok sevinirim.

Cevap Ver

Sevgililer günü için en güzel hediyeler, resmi tıklayınız.

Detaylar
9 yıl önce sorulmuş , son cevap 8 yıl önce verildi , 1 kişi takip ediyor 1 kişi değerlendirmiş

1 cevap verilmiş

Dolama, tırnağın çevresindeki derinin yüzeysel bir enfeksiyonu olup en büyük sıklıkla stafilakoklar veya mantar tarafından meydana getirilir. Bu durum genellikle bir şeytan tırnağını ısırıp kopartma gibi bir yaralanmanın veya tırnak dibindeki deriyi bir işleme tabi tutmak veya deri itmek gibi hareketlerin sonucu olur.
Tırnağa bitişik olan cildin üzerinde kırmızı, şişkin bölge ile kendini gösterir.

Bakteriyel dolama genellikle ani ve ıstıraplı bir enfeksiyondur. Yüzeysel cerahat dolu kabarıklar belirebilir. Tutulan bölgeyi bastırınca cerahat sızıntısı olabilir.

Dolamanın bir başka çeşidine mantar enfeksiyonu sebep olur ve bu, şeker hastalığı olan kişilerde ve ellerini uzun süre su içinde bulunduranlarda yaygındır. Mantar enfeksiyonları ağır ağır gelişir, fakat inatçı olma eğilimi gösterir. Bazen hem bakteriler hem de mantar vardır, böylece daha fazla şişme ve cerahate yol açılır.

Akut bir enfeksiyon tırnağın çevresinden ve epidermisten dolaşarak bunların altına işleyip ağrılı bir apse meydana gelmesine yol açar. Tırnak dibindeki deri kabarır. Tırnak ayrılabilir.

Tırnakta bozulma veya renk atması meydana gelir. Nadir olmakla birlikte, bu enfeksiyon parmağın içine işleyerek tendon dokusuna yayılabilir. Deri boyunca görülen kırmızı çizgiler, bakteriler kanınıza karıştığının işaretidir. Eğer böyle bir durum olursa, doktora gidin. Teşhis için dolamaya hangi tip mikroorganizmanın neden olduğunu belirlemek amacıyla cerahat kültürü yapılabilir.

Tedavi

Sıcak banyolar: Dokuların iltihapla şişmesini azaltmaya yardım edecektir. Bunları takiben bir antibakteriyel madde (bakteri enfeksiyonları için) sürülebilir veya eğer bir mantar enfeksiyonu varsa yüzde 1 lik gentian violet solüsyonu kullanılabilir.

Kaynak : http://www.hekimce.com/index.php?kiid=496Aksiyonlar
Normal
8 yıl önce cevaplandı.
Cevap Ver
Buradasınız: Kızımın işaret parmağında içi irin dolu bir kabarcık vardı. Daha sonra bu kabarcık kan toplamış gibi siyah bir renk aldı. Doktorumuz dolama dedi ve antibyotik merhem,şurup verdi.
Copyright © 2007-2017 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları