Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

Diş apsesinin sebepler ive belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıldır?

Cevap Ver

Sevgililer günü için en güzel hediyeler, resmi tıklayınız.

Detaylar
9 yıl önce sorulmuş , son cevap 8 yıl önce verildi 1 kişi değerlendirmiş

3 cevap verilmiş

Genellikle diş çürüğü nedeniyle, diş pulpasının iltihaplanması sonucu başlar. Pulpa iltihabı (pulpitis), dişin kök ucundan, dişin kök ucu periodontium una yayılır. Ağrılı olan bu süreçte, iltihap kök ucuna yayıldığı andan itibaren diş dikey basınçlara hassastır. Dişe yapılan en ufak bir temas dahi ağrılıdır.

Apse içindeki pü (iltihabi sıvı), akışkan olduğundan, mukoza altındaki en zayıf alanlara yayılır ve yine zayıf bir noktadan mukoza veya deri yi delerek dış ortama açılır. Buna fistülizasyon (fistüle olma, fistül verme) denir.

Fistüle olmayan abseler, şişlik olarak kalabilir. Bu durumda vücüt bunları epitel yal bir zarla çevirir ve içi iltihabi sıvı (pü)dolu, çevresi iltihabi hücreler ve epitelle çevirili "kist" ler oluşur. Diş kökü kistlerine radiküler kist (kök kisti) adı verilir.Diş apsesi tedevisinde genellikle şu yol

Akut enfeksiyon un antibiyotikler le kontrolü,
Fistüle olmaya yakın bir apse söz konusuysa apsenin açılarak drene edilmesi ve dren uygulanması,
Enfeksiyon kaynağı olan diş in çekimi veya Endodontik tedavi (Kanal tedavisi) ile iltihap kaynağının tamamen kurutulması.
Daha sonra hasta, gerekli kontrollerine çağırılır. Apsenin tamamen boşaldığına kani olunduğunda direnin çıkartılması ve antibiyotik tedavisinin bitirilmesi.
Aksiyonlar
Normal
9 yıl önce cevaplandı.

çok tatlı yemekten diş fırçalamamaktan tedavisini doktorlar ilaç vererek yapıyor yada ilacı kullandıktan sonra dişi çekerekAksiyonlar
Normal
8 yıl önce cevaplandı.

Antibiyotik uygulanır, evde de buzla kompres yapılabilir.Aksiyonlar
Normal
8 yıl önce cevaplandı.
Cevap Ver
Birkaç istatistik

Diş apsesinin sebepler ive belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıldır? ile ilgili katılımcı yaş ve cinsiyet oran grafikleri.

Buradasınız: Diş apsesinin sebepler ive belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıldır?
Copyright © 2007-2017 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları