Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

Cebelitarık Boğazı'nda tatlı su ile tuzlu suyun birbirine karışmaması kaç yılında keşfedilmiştir?

Cevap için güvenilir bir kaynak mevcut mu?

3 cevap verilmiş

Tarık biz Ziyad Cebelitarık boğazından geçip ispanyada Endülüs Emevi Devletini kurduğu zaman..(Edndülüs Emevi Devletinin kuruluşunu inçeleyin)

Anonim Kullanıcı profil resmi
Anonim Kullanıcı
6 yıl önce

Yaşamda olaylar vardır, olgular vardır. Sıcak ve soğuk su akıntıları ile beraber tuzluluk oranlarından ötürü deniz ve okyanus sularının birbirine karışmaması durumları birer olgudur. Sizin sorunuzdaki konu ise bir olaydır. Sorunuzun temelinde yatan OLGU 1400 yıl önce Kuran'ı okuyan kişiler tarafından keşfedilmiştir. Sorunuza konu olan olayın ilk keşif tarihi hakkında ise net bir bilgi yoktur. 740'lı yıllarda, Tarık Bin Ziyad komutasında ki müslümanların, Cebeli Tarık Boğazını ve İspanyayı fethetmelerinin ardından İspanya'da ilmi seviyenin yükseldiği, kütüphanelerin kurulduğu ve araştırmaların yapıldığı tarihsel bir gerçek. Bu dönemde yapılan araştırmalarda bu olayın keşfedildiği söylenir. Ayrıca 1950'li yıllarda, Kaptan Kusto (Cousteau)'nun bu olayı ilk defa keşfeden kişi olduğu da söylenir. Ancak olayı keşfettiği söylenen Kusto'nun bu olayı "İlahî bir güce" bağlayıp bağlamadığını bilmiyoruz. Zaten bu o kadar da önemli değil. Kusto'nun iman edip etmemesi kendisini ilgilendirir. BİZLER İÇİN ÖNEMLİ OLAN: Rahman Suresi, 19 ve 20. ayetlerde geçen: [ Merace-l bahrayni yeltekiyân, Beynehumâ berze-un lâ yebgiyân] Tercümesi: [ O Allah ki, iki denizi salarak birbiriyle buluşturur ancak aralarında aşamayacakları tarifsiz bir engel var eder.] Evet bizler için önemli olan İLMİN VE BİLİMİN İLKEL BİR KONUMDA OLDUĞU DÖNEMDE VE YERDE, BU AYETLERİN ORTAYA ÇIKIŞIDIR. Bu ve bunun gibi yüzlerce ayet mü'minlerin imanlarını kuvvetlendirirken, inkarcılarında kin ve nefretlerini artırır. Kısa bir not: İman yanlızca; görmeye, duymaya, algılamaya bağlı değildir. Öyle olsaydı, İblis Allah'ı duyduğu ve O'nunla konuştuğu halde isyan etmezdi. Ayrıca Ebu Cehil onca mucizeye şahit olduğu halde iman etmedi. Buradan anlıyoruz ki duyular ve algılar iman etmekte ilk sırada yer almaz. Belki imanı takviye eder, belki güçlendirir ancak, iman ilk başta kalp ve akıl ile ilişkilidir. Düşüncelerini ve hislerini Allah'a yönlendiren yani KARAR VEREN - İSTEYEN - İRADESİNİ ALLAH YÖNÜNDE KULLANAN insana, Allah iman nasip eder. Bu konu daha uzun. Ancak burası yeri olmadığı için burada bırakıyorum.

Mehmet Volkan BALBAY profil resmi
Mehmet Volkan BALBAY
6 yıl önce

1945 lere dayanır

serkan uğuş profil resmi
serkan uğuş
5 yıl önce

Birkaç istatistik

Cebelitarık Boğazı'nda tatlı su ile tuzlu suyun birbirine karışmaması kaç yılında keşfedilmiştir? ile ilgili katılımcı yaş ve cinsiyet oran grafikleri.

Bu sorular ilginizi çekebilir

Buradasınız: Cebelitarık Boğazı'nda tatlı su ile tuzlu suyun birbirine karışmaması kaç yılında keşfedilmiştir?
Copyright © 2007-2014 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları