Soru sor
200 karakter kaldı
Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

Ozon tabakasına zararlı gazlar nelerdir? Ozon tabakasının ekolojik dengeye etkisi nedir? Ozonun azalmasının zararları nelerdir?

Ozon tabakasına zararlı gazlar nelerdir? Ozon tabakasının ekolojik dengeye etkisi nedir? Ozonun azalmasının zararları nelerdir?

Cevap Ver

Sevgililer günü için en güzel hediyeler, resmi tıklayınız.

1 cevap verilmiş

Ozon tabakası stratosferde yer alır. Bu tabaka, Güneş’den gelen morötesi ışınlarını büyük ölçüde emerek onların yeryüzüne ulaşmasını engelleyen ozon gazından (O3) oluşur. Yani, yaşamı korumak açısından çok önemli bir rol oynar. CFC’ler (kloroflorokarbonlar) denilen gazların ozon tabakasını deldiği, bilimsel olarak doğrulanmış durumda. Stratosferde, CFC moleküllerindeki klor atomları serbest kalır. Klor, kendisi hiçbir değişiklik görmeden ozon moleküllerini parçalar. Tek bir klor atomu, 100.000 ozon molekülünü parçalayarak, daha fazla morötesi ışınların yerküreye ulaşmasına neden olur. İnsanlar, koruyucu giysiler ve gözlükler kullanarak kendilerini bu zararlı morötesi ışınlarından koruyabilirler belki. Ya hayvanlar ve bitkiler? Banu Binbaşaran TüysüzoğluAksiyonlar
Normal
8 yıl önce cevaplandı.
Cevap Ver
Buradasınız: Ozon tabakasına zararlı gazlar nelerdir? Ozon tabakasının ekolojik dengeye etkisi nedir? Ozonun azalmasının zararları nelerdir?
Copyright © 2007-2017 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları