Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

Nişanlı çiftlerden evlenme hazırlığında kız tarafı ne alır ? erkek tarafı nealır?

7 yıl önce sorulmuş. , 2 kişi takip ediyor

14 cevap verilmiş

Kız tarafı şunları alır bunları almaz, erkek tarafı da şunları alır diye oluşmuş ve yerleşmiş kurallar olsa da iki tarafında elinden geldiğince yardım etmeleri esastır. Öbür türlü sırf sen aldın almadın diye maddiyata bağlanmış insanlar yüzünden nice evlilikler başlamadan bitmiştir. Belki onlar için hayırlı olmuştur ama evlilikte hedef yuva kurmak ve nesli devam ettirmek ise çeyizde şu eksikmiş 5 takım altın olmamışmış, gibi eften püften şeylere takılmanın anlamı nedir? Kısaca; sorunuzun cevabını bilmesem de şahsi görüşüm bunlara takılmamayı öğrenmek gerektiğidir.

Atakan Eser profil resmi
Atakan Eser
7 yıl önce

Sayın Eser temennilerinize katılmakla birlikte önüne geçemediğimizde bir gelenek görenek var erkek tarafı salon takımı yemek odası takımı (koltuk halı perde vs) buzdolabı fırın gelinlik düğün masrafları kız tarafı yatak odası takımı elektrik süpürgesi mutfak araç gereçleri banyo araç gereçleri çeyizsel eşyalar kına hazırlıkları vb. bazı yörelerde kıztarafı sadece sandık denen çeyizi getiriyor onu da erkek tarafına para karşılığı satıyor gibi oluyor (kayınpeder pazarlığa oturup kızın serilen çeyizine para biçiyor o para kız tarafına tevdi ediliyor) yine erkek tarafına ait bi masraf gelin kız evden çıkarken kapıdan çıkarken kaybedilen anahtar parası, nişanda kesmeyen makas parası, sandık üzerine oturan gelinin kardeşine verilmek üzere para : daha nikah salonuna gitmeden kuaförün kapısı sıkıştı açılmıyor parası, arabanın önüne atılan çocuklara verilmek üzere zarfa konulan paralar aklıama gelenler şimdilik bunlar Allah kolaylık vere. yeni evleneneceklere.

EVREN VAROL profil resmi
EVREN VAROL
7 yıl önce

Evren Hanım ufak çaplı bir evliik hazırlıkları talimatnamesi demek lazım bu yazdıklarınıza.

merva kuru profil resmi
merva kuru
7 yıl önce

Evren hanım, o gelenek görenekler aileler ve evlenenler -ekseri gelinler- istediği için yaşayıp gidiyor. Ve sizin saydığınız adetler süre geldiği sürece http://bisorusor.com/soru/1611/evlenmek-isteyen-bir-cift-icin-harcayacaklari-para-minimum--kac-ytl-dir-evbeyaz-esyamobilya-vebenzeri-hersey-dahil sorusundaki dudak uçurtan rakamlar ile aile kurulabilecektir. Evlilik dediğin aile kurmaktır kan davalı edinmek değil.

Atakan Eser profil resmi
Atakan Eser
7 yıl önce

bu mantalitenin başlık parasından farkı yoktur . hatta nişan da takılan takı seti 21.yüzyılın başlık parası mahiyetindedir .

Toprak Cemal profil resmi
Toprak Cemal
7 yıl önce

hadi bakalım nişanlınıza ben seni seviyorum sevgim ikimize de yeter seti meti boşver deyin de göreyim sizi elbette devrimizde özellikle büyükşehirlerde bu alışkanlıklar değişti ama yokolmadı farzı mahal o 22 ayar kıpkırmızı altın setlerinin yerini yerini pırtanta setler aldı heeeee unuttum fotografcılara dökülen muaazzam paraları da unuttuk damatın ölümü mü düğünü mü Allah kerim:

EVREN VAROL profil resmi
EVREN VAROL
7 yıl önce

eşimle ortaklaşa beyaz altın incecik bi set almıştık en ucuzundan. nişanda takıldı . o günden beridir de çekmecede duruyo . biraz gösteriş amaçlı sanırım burada çiftler değil aileler suçlu bir bakıma . fakat çiftler bu dayatmaları birlikte göğüsleyince ortada pek bi sorun kalmıyo . evren hanım bu arada kuaför parasını es geçmemlisiniz . harcama kalemlerinin en ağırlrından biri.

Toprak Cemal profil resmi
Toprak Cemal
7 yıl önce

Hayat müşterek diyorlar daha ilk dakika golü kalemizde görüyoruz Sorunuza yanıt olarakta benim memleketimde herşeyi erkek tarafı yapıyor. "Ee kız tarafı" mı dediniz? Onlar sadece seçiyorlar :

Hasan Özcan profil resmi
Hasan Özcan
7 yıl önce

sayın kazdal eşinize ve size öncelikle maşallah diyelim yeni evleneceklere örnek olsun davranışınız hakikaten kuaför kapısındaki haracı yazdık da kuaförde gelin başı adı altında alınan küçük serveti unutmuşuz

EVREN VAROL profil resmi
EVREN VAROL
7 yıl önce

Bence bu söylenenler başlık parasının değişik bir hali. Böyle yapacaksam kızı tapusuyla alırım. Ondan sonra bayramda sizde fazla kaldık, şu tatilde bize gidelim vb tartışmalar çıkmaz. Ne annesine gönderirim ne akrabasına. Kız temelli benim olur.

Mehmet Ulga profil resmi
Mehmet Ulga
7 yıl önce

en güzeli herkes imkanlarını ortaya koysun, olabilecekler yapılsın, imkanlar ortadaysa kimse (açgözlüleri saymazsak, mesela evlenmeye kalkıyosun böylemi çıkılır karşıya... diyenler var) kolay kolay karşı tarafın cimrilik edip masraftan kaçmaya çalıştığını düşünmez herhalde. Karşılıklı anlayış olayı yani. Bide cidden düşünüp bu gerekli değilmi demek lazım ona göre almak daha akıllıca. Mesela o set olayında; takmicağı bi set almaktanda severek takacağı bi bileklik yada yüzük herneyse artık alması daha mantıklı olur. Mesela adettendir diye bi büfe alıp içinide saçma sapan yok gümüşmüş, bardakmış (bardaklar niye salonun baş köşesinde öyle züccaciye gibi sergilenir hiç anlamam) doldurup tozunu alicam diyede saatler harcamak boşa para harcamak değilde nedir? neyse bu bakış açısı farkı tabii. Karşılıklı inatlaşmadan uzak anlaşma olayın özeti olsa gerek.

hatice toprak profil resmi
hatice toprak
7 yıl önce

Keşke her bayan Hatice hanım gibi düşünse. Ne güzel olur :

Mehmet Ulga profil resmi
Mehmet Ulga
7 yıl önce

evran hanım nişanlanma aşamısndasınız galiba ben sizi korkutacak bir cevap vereyim tüm eşyaları kız tarafı alır

Talha Erhan profil resmi
Talha Erhan
7 yıl önce

Kız bunu alır erkek bunu alır gibi bir sürü ıvır zıvır saçmalıklar var. Ya kızın maddi durumu iyi değilse ya da erkeğin yani hali hazırda bir parası yoksa ne yapacak? Anlaşırsın beraberce alırsın çalışarak. İnsanları boşu boşuna germesinler.

Serkan Demirci profil resmi
Serkan Demirci
6 yıl önce

Birkaç istatistik

Nişanlı çiftlerden evlenme hazırlığında kız tarafı ne alır ? erkek tarafı nealır? ile ilgili katılımcı yaş ve cinsiyet oran grafikleri.

Bu sorular ilginizi çekebilir

Buradasınız: Nişanlı çiftlerden evlenme hazırlığında kız tarafı ne alır ? erkek tarafı nealır?
Copyright © 2007-2014 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları