Soru sor
200 karakter kaldı
Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

En iyi fotoğraf makinesi hangisidir? Pahalı olması makinenin güzel çektiğinin göstergesi olabilir mi?

Cevap Ver

Sevgililer günü için en güzel hediyeler, resmi tıklayınız.

Detaylar
9 yıl önce sorulmuş , son cevap 7 yıl önce verildi , 1 kişi takip ediyor

8 cevap verilmiş

CanonAksiyonlar
Ciddi
9 yıl önce ciddi olarak cevaplandı.

sorunun devamını cevaplamam gerekirse ,

bende Canon 4oo D var. çokta harika makine ancak daha üst modelleri var tabiki ilk hedefim birini kapmak onlardan..
pahalı olması evet ne yazıkki güzel çektiğinin göstergesi. ancak pahalılar arasında seçim yapabilmeniz önemli.. pikseli, flaşı, pili, resimleri depo ettiğiniz hafıza kartı, yada siz ne çekecekseniz ona göre lens seçimi, vesaire aklınıza hayalinize gelmeyecek kadar inciği cinciği var..ama KEŞKE dememek için hepsini incelemeniz gerekiyor.Aksiyonlar
Ciddi
9 yıl önce ciddi olarak cevaplandı.

Makinanın pahalı olması güzel çekeceğinizi göstermediği gibi, ucuz olacağı da kötü çekeceğiniz anlamına gelmez.

Ara Güler'e şipşak makina verirseniz sizin bizim Canon 400D ile cektiğimizden daha güzel kareler çıkarma ihtimali yüksektir. Sonuçta fotoğrafın öğelerinden biri makina iken, onun gerisinde çeken göz, mekan ve zaman var. Hepsini aynı anda bulunduran foto güzel fotodur.

En iyi makinaya gelince , böyle bir makina sizi bizi aşan bilmem kaçyüz bin dolarlık makinalara varır. Belki kategorize edersek o zaman kendimize göre en iyisini buluruz.

Pro Consumer dediğimiz altın üstü seviyede, Canon S3 IS, Fuji s9600, Nikon 8000 serisi gibi modeller arasından seçim yapılabilir. Bu modellerde genelde objektif ne açılır ne kapanır, yani yer kaplar. Taşıması zor olan modeller buradan başlar. Ben Fuji s9500 kullanıyorum memnunum.

Bunların bir üstündeki D-SLR dediğimiz segmentin girişinde Nikon D40x, Canon 350 D filan sayılabilir. 350D D40x den daha iyidir.

Bunlarında bir üstünde bakacağınız seviye Nikon D70s ve D80 seviyesidir. Açıkcası amatör üstü hobi olarak uğraşayım diyorsanız giriş seviyesi burası olmalı bana göre. Bu makinaların sadece body denilen lens harici gövdesi 1000-1200 usd civarıdır. Bunlara denk gelen Canon modeli 400D olsa da Nikon biraz daha güzel durur bu segmentte

Buradan sonra ipler kopmaktadır, Nikon ve Canon arasında sıra ile iyi modeller çıkartılır. Nikon D100 < Nikon D200 < Canon 40 D < Nikon D300 gibi.

Aslında asıl konu kabul edilebilir bir gövdeye sahipseniz, objektifi düzgün seçmenizde yatıyor. Canon 400D veya Nikon D80 alıp makinayı yıllarca değişmeseniz birşey olmaz. İkiside birbirine yakın makinalardır. Bundan sonra devreye düzgün çekim yapacağınız konuyla ilgili objektifi kullanmak giriyor ki en zor işlerden biridir. En pahalı da denebilir. Çünkü alacağınız kabul edilebilir bir lens 500 usd civarından eve giriş yapma potansiyeline sahiptir. Daha sonra makro, zoom tarzı lensler ile repartuarı geliştirebilirsiniz. Bu durumda foto makinası setiniz 5bin liraya çıkacaktır zamanla.

Özetle, göz görür, makina çeker. Kendini geliştirmeyen bir fotoğrafçıya en üst model makinaları verseniz (mesela 5 bin dolarlık Canon 5D) çekeceği resimler şipşak ile çekilmiş sıradan fotoların 5bin dolarlık fiyat artışı ile çekilebilecek hali olacaktır. Kompozisyon estetik en önemlisi göz olmayacağı için fotoğraf ile ilgili diğer insanlara birşey ifade etmeyebilir.

Sonuçta ne yapmak istediğinize göre bütçenizin el verdiği makinayı almanız kendinizi geliştirince bir üste sıçramanız doğru olandır. Araba sürmeyi bilmeyen birinin BMW almasının anlamı yoktur değil mi?Aksiyonlar
Normal
9 yıl önce cevaplandı.

En iyi göreceli bir kavramdır. Benim için en iyi makina Nikon D3.
Canon EOS 1Ds Mark III de keza çok iyi bir makina.
Ancak bunlar profesyonel ve 5000 usd üzerinde fiyatları olan aletler.

Daha hesaplı yarı profesyonel makina segmentinde en iyiler :
Nikon D300 veya Canon EOS 40D olur. (1700-1300$ seviyesinde)

SLR olmayan amatör makinaları pek incelemediğim için bilmiyorum.Aksiyonlar
Normal
9 yıl önce cevaplandı.

Bu arada benim dijital makinem var güneşli havada çok güzel çekiyor doğal ışık makineye acayip yardımcı
bu arada makinemin markasını tipini yazmıyorum burda yazdıklarınızla aynı kulvara bile girmez.
para biriktirmem lazım offfffffff..Aksiyonlar
Normal
9 yıl önce cevaplandı.

"casio "markası bnm ki ex-z1106.0 megapiksel çok memnunum bnm için en iisi olduğunu düşünüyorum.pilli olmasıda çok önemli birde her pil e uyumlu olması bnm ki ole.ama sony ler öyle diil.şarjlı olduğu zaman da dağ başında iken elektrik bulamassın en azından yedek pil alırsın vs.
bence japon malı olması.sağlam olması.güzel kaliteli ekranı,uzun ömürlü,görüntüsü renklerinin canlı olması özelliklerinn çok olması.makinenin ekranınında büyük olması da önemli diil.
ayrıca pahalı olması güzel çektiğinin anlamına gelmez çünkü kiminin adı yüzünden pahalı.örn sony.en düşük özellikli olanı bnm ki ile aynı fiyat ama daha fazla daha kaliteli ve özelliği var.suya ve darbelere dayanıklı bi kere dereye fena halde düştü.3 yıldır kullanıyorum bişisi yok.
canon u da pek tavsiye etmiyorum kamera görüntüsü berbat bulanık.dayımın düğününde canonla çektiler bende kendimnki ile çekmiştim.benm görüntüler daha net olduğunu görünce aldılar.tabi birde makine kadar çeken de önemli.
saygılarımlaAksiyonlar
Normal
9 yıl önce cevaplandı.

sony en iyisidir.Aksiyonlar
Normal
8 yıl önce cevaplandı.

ucuz olupta daha pahalı makineler kadar iyi neticeler veren makinalar var örneğin: canon 350D ve fuji7000 adlı makinalar üst flash gerektirmeden üst flashlı pahalı makinalar gibi eşdeğer netice vermektedir...kendim bu 2 makineyi denedim pro fotoğrafçıyım tavsiye ederimCevap Ver
Birkaç istatistik

En iyi fotoğraf makinesi hangisidir? Pahalı olması makinenin güzel çektiğinin göstergesi olabilir mi? ile ilgili katılımcı yaş ve cinsiyet oran grafikleri.

Buradasınız: En iyi fotoğraf makinesi hangisidir? Pahalı olması makinenin güzel çektiğinin göstergesi olabilir mi?
Copyright © 2007-2017 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları