Soru sor
200 karakter kaldı
Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

Siyonizm nedir, nerden, ne zaman çıkmıştır ? Siyonist kimdir ?

Cevap Ver

Sevgililer günü için en güzel hediyeler, resmi tıklayınız.

Detaylar
9 yıl önce sorulmuş , son cevap 9 yıl önce verildi , 1 kişi takip ediyor

1 cevap verilmiş

Siyonizm;
bütününe bakılacak olursa çarpıtılmış tevrat hukukudur . çarpıtılmış Tevratta israiloğullarının seçilmiş olduğuna, Filistin topraklarının onlara vaadedilmiş topraklar olduğuna ve israiloğullarının elinde olmayan toprakların onlardan çalınmış olduğuna, mısır ırmağından fırat a kadar olan kısmın tanrı tarafından onların zürriyetine verildiğine dair tasvirler, hatta tasvirden öte betimlemeler mevcuttur .

Havavei Sion derneğinden başlayan, teodor herlz in kongre faaliyetleri ve 1.dünya savaşı sırasında İngiltereden çıkan deklarasyondan Filistin işgaline ve günümüze uzanan faaliyetler aralıksız devam etmiş, değişen dünya şartları, coğrafi ve stratejik konum özellikleri , teknoloji vs.. ye rağmen bu doktrin ırkçı çizgisini kaybetmemiş sadece şekil değiştirmiştir .

Her ideoloji gibi kendi içinde ayrımları olduğundan (haskalacılar, ulusalcılar, organikler, sosyalistler..vs), ama bu ayrımların normalden fazla ve kimi zaman ziyadesiyle etkin olduğundan ve hatta bu ayrımlara rağmen diyalektik yapısını muhafaza edebildiğinden, devlet ve lobi olarak çok güçlü bir kontr-epsiyonaj sistemine sahip olduklarından nasıl etki (veya tepki) edeceği, anlaşılması ve çözümlemesi güçtür.

yani bir kişi çıkıpta "PKK nın ardında siyonistler var" şeklinde bir teori ortaya atarsa belki yanlış bir yorum yapmış olabilir ama asla imkansız bir ihtimal den bahsetmemiştir.

bu konuyla ilgili okunabilecek yüzlerce belki binlerce kitap vardır . Ama genede en sağlıklısı kaynak-olgunlaşma döneminden Hitler dönemine kadar olan kısımla alakalı belgeleri ve hareketleri okuyup üstünde düşünmektir .

biz Türklerinde, amacını Allah'tan, Kitap'tan(Kuran-ı Kerim) ve inançtan (İslam) alabilen bir toplum olduğumuzu, bölgemizde İstiklal savaşı kazanabilen tek ulus olduğumuzu unutmayarak, zamanında Erbakan tarafından ortaya atılan paranoyak teorilere inanmamamız , gereksiz saçma korku ve kine kapılmamamız gerekmektedir.Aksiyonlar
Normal
9 yıl önce cevaplandı.
Cevap Ver
Buradasınız: Siyonizm nedir, nerden, ne zaman çıkmıştır ? Siyonist kimdir ?
Copyright © 2007-2017 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları