Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

Ezik ne demektir ?

son zamanlarda sokaktaki gençliğin dilinde sıklıkla dolaşan "ezik" kelimesi ne anlama gelmektedir ? bu kelimenin "ezilmiş bir nesne" olarak söylenmediği mecaz anlamda kullanıldığı kesinde.. nasıl bir ezilmişlikten bahsedilmektedir ? ".... 'nın vermiş olduğu eziklik" derken bu duygu kime karşı, neye karşı yaşanmaktadır ?

5 cevap verilmiş

bence bu soruya en iyi cevabı soruda ki o manada ezik olan biri verebilir. ben bilmiyorum açıkçası ama TDK diyorki; -sıfat Olaylar ve hayat şartları karşısında güçsüz ve sıkıntılı duruma düşmüş olan, üzüntülü. -zarf, mecaz Olaylar ve hayat şartları karşısında güçsüz ve sıkıntılı duruma düşmüş olan, üzüntülü bir biçimde..

Talha Erhan profil resmi
Talha Erhan
7 yıl önce

ne yapacağını, ne söyleyeceğini bilememe, çaresizlik... Bütün bunların sebebide güçsüzlük. sonucuda aşağılık kompleksi (her zaman olmayabilir ama çoğunlukla). Bu her zaman var olan bi durum ama son zamanlarda daha çok dillendirildiği için dikkatinizi çekmiş. insanoğlu varolduğundan beri olan bi durum. güçlüye karşı hissedilir tabii ki.

hatice toprak profil resmi
hatice toprak
7 yıl önce

Sanırım bu laf " Selena " dizisinden dillimize yayıldı

Murat akın profil resmi
Murat akın
7 yıl önce

eziklik popülerin popüler olmayana kendince biçtiği payedir genellikle..

Enes Yalçın profil resmi
Enes Yalçın
6 yıl önce

Ezik lafı genelde kişilik sahibi olmayan ve başkasının boyunduruğuna giren kişilere de söylenebildiği gibi.. kompleksli, kendini beğenmeyen ama bunun acısını dışarıda kendini beğenmiş tavırlarla çıkarmaya çalışırken komik duruma düşen kişilere denir.. eziklik duygusu başkalarına karşı yaşanır...çünkü başkalarının herhangi bir konuda bizden üstün olduğunu ve o konuda bizim ezildiğimizi düşünürüz

Yok yok profil resmi
Yok yok
6 yıl önce

Birkaç istatistik

Ezik ne demektir ? ile ilgili katılımcı yaş ve cinsiyet oran grafikleri.

Bu sorular ilginizi çekebilir

Buradasınız: Ezik ne demektir ?
Copyright © 2007-2014 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları