Soru sor
200 karakter kaldı
Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

İçtiğimiz suyun ph oranı nasıl olmalıdır?

Cevap Ver

Sevgililer günü için en güzel hediyeler, resmi tıklayınız.

Detaylar
9 yıl önce sorulmuş , son cevap 7 yıl önce verildi , 1 kişi takip ediyor 1 kişi değerlendirmiş
Etiketler ,

5 cevap verilmiş

PH suyun asitlik veya bazlık durumunu gösteren logaritmik bir ölçüdür. Çözeltide bulunan H+ iyonu konsantrasyonunu ifade eder. Saf su H+ ve OH- iyonları açısından dengededir ve pH değeri 7'dir. pH, H+ iyonlarının elektrik potansiyellerine bağlı olarak veya renk indikatörleri (örn;fenolfitalein) ile ölçülebilir.

pH < 7 ise ortam asidiktir.

pH > 7 ise ortam baziktir.

Çevre mühendisliği uygulamalarında sık kullanılan pH değeri, su temininde, kimyasal koagülasyon, dezenfeksiyon, sertlik giderme ve korozyon kontrolü gibi işlemlerde önem taşır. TS-266'ya göre, içme sularında pH 6.5-8.5 tavsiye edilen değerdir. Bu parametre içme suyunun güvenliği hakkında doğrudan bilgi vermez.

çünkü nitrat diye bir değer daha var , bu tuz oranıda düşük olmalı..

daha detaylı bilgi isteyenler için ;

http://www.aquasu.com/su2.htm
http://www.saglikarastirmalari.org/modules.php?name=News&file=article&sid=155Aksiyonlar
Normal
9 yıl önce cevaplandı.

biri çevre mühendisi mi çağırdı

eet talha beyin söyledikleri doğru ayrıyetten sırf ph değerine bakılarak su kalitesinin ölçülmeyeceği de doğru. nitrat yanında CaCO3 miktarı filanda var (suyun sertliği). ama sırf pH ı merak ediyorum diorsanız pH 6.5-8.5 değer aralığı kabul ediliyor iyi olarakAksiyonlar
Normal
9 yıl önce cevaplandı.

ya nası tavsiye edilen ph.6.5 8.5- öldürcekmisin abi bizi yauw. 6.5 nemli saçın ph değeri 8.5 deterjan kireç çözücü gbi kimyasalların ph.ı suyu bidaha araştırın bence böle ezbere olmaz bu işlerpH değeri su içerisinde asidik yada bazik karakter gösteren iyonların oranı ile değişmektedir ve insan vucuduna yararli bircok mineral su ile alınmaktadır. Farklı sularda , farklı oranlarda asidik yada bazik özellik gösteren mineral olabilmektedir. Bu yüzden içtiğimiz suyun nötr pH(pH=7) ya yakın aralıklarda olması (çok asidik yada çok bazik olması vucut dengesine ve organ fonksiyonlarına zarar verebilmektedir) genellikle de 6,5 ile 8,5 arasında olması uygundur. Ayrıca içtiğimiz sulardaki çeşitli mikroorganizmaların sayılarının düşürülmesi amacıyla sulara dışarıdan çeşitli dezenfektanlar( örn. klor) ilave edilmektedir. bu ürünlerin konsantrasyonları da pH değerini değiştirmektedir. O yüzden doğal kaynak suyu , yani işlenmemiş en azından az işlenmiş suların içilmesi daha uygundur. Suyunuzu seçerken içerisindeki mineralleri karşılaştirin ve vucut yapiniza uygun(böbrek hastaları, tansiyon hastaları vs.)suyu seçin Bir böbrek hastasi kalsiyumu çok fazla olan bir su seçmemeye özen göstermelidir, çünkü fazla alınan kalsiyum , taşa neden olabilmektedir. Tansiyon hastalari, sodyumca zengin su yerine diğerlerini tercih etmelidir. Sodyum ( su ile yada tuz ile alınan) Na-K iyon dengesini bozup, kan basıncının yükselmesine sebep olmaktadır.Aksiyonlar
Normal
9 yıl önce cevaplandı.

PH'in faydalarini anlatmakla bitmez.
Asagida birkaci var
ama kanin %95'i sudur ve kanin PH seviyesi 7,45'tir, kandaki asiditeyi elimine etmek icin PH'i yuksek sulari icmek lazim, bir marka, sanirim Saka 8,22 PH seviyesi ile ilgili reklam yapiyor, zaten Avrupa hatta japonya da bile cok tercih ediliyormus. Arastirdim Turkiye'de de en yuksek PH 8,22 gorunuyor.
* Kandaki asit seviyesini düşürmeye yardımcı olur.
* Kandaki laktik asit artışını yavaşlatıp, fiziksel aktivite sırasında performansı arttırır.
* Kilo kaybıyla mücadeleye yardımcı olur çünkü, kandaki asit seviyesi yükseldikçe vücut daha çok yağ depolamaktadır.
* Antioksidan etkisi vardir. (Hücreleri serbest radikallerden koruyup, oksijene dönüştürmeye yardımcı olur.)
* Yaşlanmayı yavaşlatıcı etkisi vardır.
* Kolestrol’ü düşürmeye yardımcı olur.
* Vücuttan asidik maddelerin daha rahat atılımına yardımcı olur, asidik olan idrarı nötralize etmeye yardımcı olur.
* Kahve ve alkol gibi maddelerin asidik etkilerini düşürmeye yardımcı olur.Cevap Ver
Birkaç istatistik

İçtiğimiz suyun ph oranı nasıl olmalıdır? ile ilgili katılımcı yaş ve cinsiyet oran grafikleri.

Buradasınız: İçtiğimiz suyun ph oranı nasıl olmalıdır?
Copyright © 2007-2017 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları