Soru sor
200 karakter kaldı
Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

Miraç Kandilinin önemi nedir? Bu geceyi en iyi nasıl değerlendirebiliriz?

Cevap Ver

Sevgililer günü için en güzel hediyeler, resmi tıklayınız.

Detaylar
9 yıl önce sorulmuş , son cevap 7 yıl önce verildi Bu soru Anonim Kullanıcı olarak sorulmuş. Anonim soru sormak nedir? öğrenmek için tıklayın.

2 cevap verilmiş

Üç ayların kendilerine mahsus bir tadı, bir şivesi vardır, onları yılın diğer aylarından ayırır. Bu müstesna zaman dilimi kalple yaşanır. Bu aylarda gönül dünyalarına yönelen insanlar, iman ve iz'anlarından fışkıran ışıklarla eşyanın perde arkasını süze süze, duygularıyla, içinde ebedî bir ömür sürecekleri firdevslere uyanmış ve ulaşmış gibi olurlar. Onlar için bu aylardaki günler, geceler, hatta saatler ve dakikalar adeta bir başka büyüyle gelir, geçer, gelip geçerken de derecelerine göre herkese mutlaka bir şeyler fısıldar.

Üç Ayla içerisinde Mirac Gecesi ise, Recep ayının 27. gecesidir. Mirac mucizesi, hicretten bir buçuk yıl önce, 621 yılı başlarında vuku bulmuştur. Olayın iki aşaması vardır:

Birinci aşamada Hz. Peygamber (s.a.v) Mescidül-Haram'dan Beytü'l-Makdis'e (Kudüs) götürülür. Kur'an'ın andığı bu aşama, gece yürüyüşü anlamında "isra" adını alır.

İkinci aşamayı ise Hz. Peygamber (s.a.v)'in Beytü'l-Makdis'ten Allah'a yükselişi oluşturur. Mirac olarak anılan bu yükselme olayı Kur'an'da anılmaz, ama çok sayıdaki hadis-i şerifde ayrıntılı biçimde anlatılır.

Kandil gecelerinde, o akşam yatsı namazını mümkünse cemaatle kılmak, Kur'an-ı Kerim okumak, bol bol dua etmek ve kaza namazı veya nafile namazı kılarak vakti iyi değerlendirmek tavsiye edilir.

Kaynak : http://bisorusor.com/cevap/22/1194053/mirac-kandilinin-onemi-nedir-bu-geceyi-en-iyi-nasil-degerlendirebilirizAksiyonlar
Ciddi
7 yıl önce ciddi olarak cevaplandı.

Miraç Kandili

"Bir gece, kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Harâm'dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya üren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir; O, gerçekten işitendir, görendir." (İsra :1)

Mirac Gecesi, Recep ayının 27. gecesidir. Mirac mucizesi, hicretten bir buçuk yıl önce, 621 yılı başlarında vuku bulmuştur. Olayın iki aşaması vardır. Birinci aşamada Hz. Peygamber (s.a.v) Mescidül-Haram'dan Beytü'l-Makdis'e (Kudüs) ürülür. Kur'an'ın andığı bu aşama, gece yürüyüşü anlamında isra adını alır. İkinci aşamayı ise Hz. Peygamber (s.a.v)'in Beytü'l-Makdis'ten Allah'a yükselişi oluşturur. Mirac olarak anılan bu yükselme olayı Kur'an'da anılmaz, ama çok sayıdaki hadis-i şerifde ayrıntılı biçimde anlatılır.


Hadis kitaplarında rivayet edildiği üzere:
Hz. Peygamber (s.a.v) Burak ile Beytü'l Makdis'e vardıktan sonra oradaki büyük ve sert kayadan göğe çıkarıldı. Her bir gökte peygamberlerden biriyle görüştü, nice nice melekler gördü. Cennet ve cehennemin durumlarını gördü, Sidre-i Müntehâ'ya geçti, Allah'ın melekût âleminden bir çok acaib şeyler gördü. Nihayet beş vakit namazın farz kılınması emri ile aynı gecede geri döndü.İŞTE BU YÜZDEN MİRAÇ KANDİLİ ÇOK ÖNEMLİDİR. BU GECE EN İYİ DUA OKUNARAK DEĞERLENDİRİLEBİLİR.Aksiyonlar
Normal
9 yıl önce cevaplandı.
Cevap Ver
Buradasınız: Miraç Kandilinin önemi nedir? Bu geceyi en iyi nasıl değerlendirebiliriz?
Copyright © 2007-2017 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları