Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

Matematik Mühendisliği Nedir, bölüm mezunları ne iş yapar?

Ülkemizde sadece 3 üniversitede bulunan ve 70 milyonluk bir ülkede her yıl sadece yaklaşık 200 mezun veren Matematik mühendisliği bölümü, halk arasında çok az biliniyor. Bu az bilinirliliğe katkı amacıyla soruyorum; Matematik Mühendisliği Nedir, bölüm mezunları ne iş yapar?

7 yıl önce sorulmuş. , 2 kişi takip ediyor

6 cevap verilmiş

genelde büyük firmaların istatislik bölümlerinde iş görürler. Mesela kullandığımız kontörlerin telefonumuza girdiğimiz şifrelerini hesaplayan ve bunun gibi birçok şei yapan şahıslardır.

A.Fırat Engür profil resmi
A.Fırat Engür
7 yıl önce

Bir Matematik mühendisi olarak şu şekilde sıralayabilirim: Yazılımcı Bankacı İstatistikçi Sigortacı Satış Sorumlusu Biraz ne iş olsa yaparım abi gibi bir görüntüsü olsa da doğru düşünmeyi öğrenebileceğin güzel bir eğitim alırsın. Tabii bitirebilirsen

EMRE YAZAR profil resmi
EMRE YAZAR
7 yıl önce

Matematik Mühendisliği programları köklü Matematik bilgisine sahip, Mühendislik formasyonu almış Teknik-Ekonomik ve Sosyal olayları modelleyerek çözüm üreten mühendisler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda programlar geleceğide dikkate alarak ,sık sık güncelleştirilmiştir. Eğitimde Kaliteyi Sürekli İyileştirme Projesi (EKSİP) çerçevesinde son hazırladığımız bölüm kitapçığını sunmaktayız. Gerek ulusal ve gerekse uluslararası gelişmeleri takip edip, olabildiğince bunları programlara yerleştirmemiz çağdaş bilgiyle donanımlı mühendisler yetiştirmemizi sağlamaktadır. Bugün Matematik Mühendisliği bölümleri sadece iki üniversitemiz (YTÜ ve İTÜ) de bulunmasına rağmen gerek kamu ve gerekse özel sektörde çok iyi tanınmakta, mezunları tercihen aranmaktadır. Hiçbir Matematik Mühendisinin iş problemi olmamıştır. Matematik Mühendisleri iş hayatının çok geniş bir alanında kendilerini kanıtlamışlardır. Mühendislik, Ekonomi ve Hizmet sektörlerinde ortaya çıkan problemlerin modellenmesi, çözümlenmesi ve yorumlanması aşamalarında etkin rol almaktadırlar. Ayrıca, eğitim alanında da, orta ve yüksek öğretimde, başarılı Matematik Mühendislerine rastlanmaktadır. Bütün bu nedenlerden, bölümümüz kontenjanını, öğrenci seçme sınavında en yüksek puan alan öğrenciler diliminden doldurmaktadır. EKSİP kapsamında hazırlanan yeni ders planımız; Öğretim Üyelerimiz, Öğrencilerimiz, Mezunlarımız ve İş dünyasının geniş katılımı ve destekleri ile hazırlanmıştır. Bölümün Vizyonu, Misyonu, Hedefleri ve çıktıları önceden belirlenmiş, bu bağlamda program ve dersler yoğun bir çalışma ile yeniden gözden geçirilmiş, gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Hazırlanan programda, Matematik Mühendisliği formasyonu zorunlu derslerle sağlanırken, seçmeli dersler ile de öğrenciye yöneldiği alanda derinlemesine bilgi sahibi olma fırsatı verilmektedir. En iyiye ulaşma hedefi ile sürdürülen EKSİP çalışmalarında emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bu hazırlıkların hayata geçirilmesinden doğacak başarı, katkıda bulunan ve bulunacakların eseri olacaktır. bölümden mezun olunca; - Yazılım Uzmanı/Mühendisi, - Veritabanı Uzmanı/Yöneticisi - Sistem Analisti / İş Analisti, - Özel Öğretmen ( Dershane Öğretmeni ), - Bilgi İşlem Elemanı/Sorumlusu - Üniversite Öğretim Görevlisi (Akademik Kariyer) işlerini yapabilir.. hatta bu bölüme benzer olarak uygulamalı matematik ve matematik-bilgisayar bölümleri vardır..

Anonim Kullanıcı profil resmi
Anonim Kullanıcı
7 yıl önce

Matematik Mühendisliği Nedir, bölüm mezunları ne iş yapar? sorusunun bu cevabına artı puan ver.
-1
Matematik Mühendisliği Nedir, bölüm mezunları ne iş yapar? sorusunun bu cevabına eksi puan ver.
http://www.mtm.yildiz.edu.tr/tanitim.php burdan bakabilrsiniz..=) ben gerçi kopyaladım buraya ama daha ayrıntılı bilgi için..(=

Anonim Kullanıcı profil resmi
Anonim Kullanıcı
7 yıl önce

Matematik Mühendisliği Nedir, bölüm mezunları ne iş yapar? sorusunun bu cevabına artı puan ver.
-1
Matematik Mühendisliği Nedir, bölüm mezunları ne iş yapar? sorusunun bu cevabına eksi puan ver.
Daha ayrıntılı bir şekilde öğrenmek için www.matematikmuhendisi.tr.gg adresinden yararlanabilirsiniz

Kaynak : www.matematikmuhendisi.tr.gg


murat uysal profil resmi
murat uysal
6 yıl önce

Matematik Mühendisliği Nedir, bölüm mezunları ne iş yapar? sorusunun bu cevabına artı puan ver.
-1
Matematik Mühendisliği Nedir, bölüm mezunları ne iş yapar? sorusunun bu cevabına eksi puan ver.
Sanırım, Matematik Mühendisliği yapıyorlar. Bana da ilk başta tuhaf geldi ama araştırdım gerçekten böyle yani.üzgünüm.

esteban testeban profil resmi
esteban testeban
6 yıl önce

Birkaç istatistik

Matematik Mühendisliği Nedir, bölüm mezunları ne iş yapar? ile ilgili katılımcı yaş ve cinsiyet oran grafikleri.

Bu sorular ilginizi çekebilir

Buradasınız: Matematik Mühendisliği Nedir, bölüm mezunları ne iş yapar?
Copyright © 2007-2014 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları