Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

Aşağıdaki şiirin ana fikri nedir?

Marifet hiç ezilmemek bu dünyada Ama biçimine getirip ezerlerse Güzel kokmak Kekik misali Lavanta çiçeği misali Fesleğen misali Itır misali İsâ misali Yunus misali Tonguç misali Nâzım misali Bedri Rahmi Eyüboğlu (ortaokul 1 türkçe sınavı sorusuydu hala unutmadım zayıf almıştım!))

3 cevap verilmiş

Başına gelen olumsuz olayları engelleyemiyorsan razı olacaksın.Sabredip Yaradan'a sığınacaksın ki kârlı çıkasın ve hayattan zevk alasın.İnsanlara da iyi örnek olacaksın bu sayede.Herşeye rağmen gülümseyebilmek.İsyan etmesi gerekirken ''buna da şükür'' diyebilmek. Çekilen dertlerle mertebesi yükselir insanın manevi olarak.Eskiden büyük din alimleri onca sıkıntılarına fakirliklerine rağmen ''Rabbim beni sevmiyor musun da bana dert çile vermiyorsun'' derlermiş.Derdin beraberinde getirdiği maneviyatı yükseltme şansını kaçırmamalı. Derdin getirdiği sıkıntılara karşı isyan edildiğindeki o sıkıntı başka neyde var.Sabır ve sabrın getirdiği güzellikleri yaşamak.o güzelliklerin sayesinde bir gül gibi güzel kokmak.

smellofrose ... profil resmi
smellofrose ...
6 yıl önce

Baştan söyleyeyim,harbi kazık soruymuş.Bence üzülmeyin.. =) Şair bu dizelerde marifetin dünyada ezilmemek olduğunu belirtiyor.. Ama ezileceksen de ( ki ezileceksin ) bundan bir sanat çıkarmanın, güzellik yaymanın da bir marifet olduğunu belirtiyor. 4. mısra'dan itibaren örnek verdikleri hep ezilme'ye tepki sonucu içerisindeki güzelliklerin ortaya çıktığı şahıs ve bitki'lerdir.Ezilmek anlaşıldığı üzere iki anlamda kullanılmıştır.Güzel kokmakta öyle..Tabi "ezilme'ye tepki sonucu çıkan güzellik" derken,ezilmeseydi güzel değildi demek değil. "Ezilince bile güzel" olmak,marifet.. Hem nice,ezilmiş,hor görülmüş insanlar,geldi geçti dünya'dan.. Geriye,güzel bir şey bırakmadan.. Şiir'in ana fikri : " Marifet ; ezildiğinde dâhi güzel bulunmaktır.. " Bu benim görüşüm. Ayrıca bunu 6. sınıf öğrencisine soran hoca'yı da istifaya davet ediyorum.. ( Hayır,üniversite sınavında falan sorsa,millet bilemesin diye sormuş diycem ama.. ) =)

Hüseyin ERCAN profil resmi
Hüseyin ERCAN
6 yıl önce

Marifet hiç ezilmemek bu dünyada Ama biçimine getirip ezerlerse Güzel kokmak Kekik misali Lavanta çiçeği misali Fesleğen misali Itır misali İsâ misali Yunus misali Tonguç misali Nâzım misali burda 3 kelimeden sonrası misali daha bazı kişiler misalinin ne olduğunu bile bilmiyor.. bnu bzim snıfa sorsak bütün snıf isyan eder:( hangi sınıflara sormuşsa hoca bu soruyu o sınıfa allah sabır versin:) :(

Burak Demir profil resmi
Burak Demir
5 yıl önce

Birkaç istatistik

Aşağıdaki şiirin ana fikri nedir? ile ilgili katılımcı yaş ve cinsiyet oran grafikleri.

Bu sorular ilginizi çekebilir

Buradasınız: Aşağıdaki şiirin ana fikri nedir?
Copyright © 2007-2014 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları