Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

Yeryüzünden yükseklere çıkıldıkça Güneş’e yaklaşılmasına rağmen hava sıcaklığı neden azalır?

6 cevap verilmiş

Çünki dünya güneş ışınlarının yere çarpması sonucu ısınır. Bunun gazların yoğunluğu ile de alakası var tabii

Chico Goldwire profil resmi
Chico Goldwire
6 yıl önce

yükseklere çıkıldıkça basınç azalıyor. ve basınç sonucu oluşan rüzgar gibi olaylar sıcak gazları dağıtıyor. böylelikle sıcaklık daha aşşağılarda kalıyor.

Y.Leyla YURT profil resmi
Y.Leyla YURT
6 yıl önce

basınçla alakalı...

zeynep22 demirel profil resmi
zeynep22 demirel
6 yıl önce

mesela yaylaları bilirim; Böyle dağların tepeleri genelde basıncın yüksek olduğu yerlerdir. Havadaki sisin nemin hava koşullarına göre çok soğuk olabildiği gibi çok sıcak da olabilmektedir. Ama genelde soğuktur.

Anonim Kullanıcı profil resmi
Anonim Kullanıcı
6 yıl önce

Güneş ışınları atmosferden geçerken havayı ısıtmaz. Çünkü hava güneş ışınlarını fazla tutamaz. Yanan bir sobanın veya ateşin çevresine oturduğumuzda da benzeri bir durumla karşılaşırız. Sobadan ışımayla yayılan ısı havayı ısıtamadığı halde yüzümüzü ve bedenimizi ısıtır. Zira yüzümüz ışımayla gelen ısıyı yutarak onu ısı enerjisine dönüştürmüştür. İşte yeryüzünün ısınması da böyle olmaktadır. Işımayla yeryüzüne ulaşan ısı, yeryüzü tarafından yutulduğundan ısı enerjisine dönüşür. Yeryüzünde biriken ısı enerjisinin bir kısmı ışımayla atmosfere dönerek, atmosferin alttan üste doğru ısınmasına neden olur.

Kaynak : http://www.webhatti.com/cografya/64688-cografya-ile-ilgili-ilginc-sorular-ve-cevaplari.html


Bilen Bey profil resmi
Bilen Bey
6 yıl önce

Isı, havadaki moleküller tarafından tutulur. Ne kadar molekül yoğunluğu varsa o kadar ısı tutma kapasitesi vardır. Deniz seviyesinde havanın molekül yoğunluğu en fazladır. O yüzden ısı fazla tutulur. Yükseklere çıktıkça molekül yoğunluğu azalır. Isı tutma kapasitesi düşer. Bu arada moleküller tarafından tutulması için ortamda ısı da olmalı. O yüzden kutuplarda, deniz seviyesinde de hava sıcaklığı düşüktür. Çünkü bir ısı kaynağı yoktur.

Ahmet Sabri Kesgin profil resmi
Ahmet Sabri Kesgin
6 yıl önce

Birkaç istatistik

Yeryüzünden yükseklere çıkıldıkça Güneş’e yaklaşılmasına rağmen hava sıcaklığı neden azalır? ile ilgili katılımcı yaş ve cinsiyet oran grafikleri.

Bu sorular ilginizi çekebilir

Buradasınız: Yeryüzünden yükseklere çıkıldıkça Güneş’e yaklaşılmasına rağmen hava sıcaklığı neden azalır?
Copyright © 2007-2014 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları