Soru sor
200 karakter kaldı
Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

40 Gün olayına bakış açınız ?

İçki içen birkişinin yada fal baktıran birinin kırk gün yaptığı ibadetlerin kabul olmayacağı söylenir.Sizce bu doğrumudur ?

Cevap Ver

Sevgililer günü için en güzel hediyeler, resmi tıklayınız.

Detaylar
9 yıl önce sorulmuş , son cevap 9 yıl önce verildi , 1 kişi takip ediyor 5 kişi değerlendirmiş

5 cevap verilmiş

İçki içen için, içkiliyken ibadetin olmayacağı bilinen bir gerçek. Namaza yaklaşmayınız diye de ayet var. Fakat 40 gün süresince ibadet etmeyin denmiyor, kabul olmaz da denmiyor. Belki manevi kirlilikten dolayı sevabınız azalabilir deniyor.

Detaylı bilgi için referanstaki linkte bakabilirsiniz.

[...]
İçkili iken namaz kılınmaz. Ancak içki içenin kırk gün namaz kılmayacağına dair bir ayet yokur. Ancak bazı hadis-i şeriflerde içki içen ya da diğer günahları işleyen müminlerin namaz gibi ibadetlerinin sevabının azalacağı anlamında ifadeler vardır. Peygamber Efendimiz insanları içki gibi büyük günahlardan sakındırmak için buna benzer tehditler buyurarak onları daha dikkatli olma konusunda uyarmıştır. (Tirmizi, Eşribe, 1; İbn Mace, Eşribe, 9; Nesai, Eşribe, 45,49)

İbadetin birkaç yönü vardır:

- Kul, ibadetle cennete ehil hale gelir. Yani, bakırken altın, gümüş olur.

- Allah'a karşı mükellefiyetlerini yerine getirir.

- Hayrın hayır doğurması şeklinde bir salih daire teşekkül eder ve bu salih daire insanda ibadet, itaat aşkını uyarır; sonra da böyle devam eder gider.

İçki içenlerin ya da günah işleyenlerin ibadetlerden alacakalrı sevabın aza olacağı şeklinde rivayetler olmakla beraber, içki içtikten sonra kıldığı namazları kaza edecek diye sarih sahih bir nas olmadığı gibi, mürsel, merfû, zayıf, metruk bir rivayet de yoktur.

- Nasıl insan jimnastik yaptığında sağlık ve sıhhat kazanır, insan da namazda yatıp kalkmakla ibadet aşkı kazanır. Ama içki içen insan daha sonra ibadet edince hiç içmeyen gibi olamaz, aynı derecede zevk ve lezzet alamaz. Dolayısıyla, 'içki içmiş kişi 40 gün namaz kılamaz', demenin şerî hiçbir hükmü yoktur ama, yukarıdaki tesiri de düşünmek gerektir.

Bu şuna benzer. Bir insan bina için temel atar, duvar örer de, bu eve tavan yapmazsa eksik kalır. Aynen öyle de, içkili veya haram lokma yiyen kimse abdest alır, namaz kılarsa, vazifesini yerine getirir ve ona terettüp eden sevabı kazanır ama, binanın çatısı bir ölçüde açık demektir. O, tamamlanınca teveccüh-ü ilâhî de gerçekleşir.

Ayrıca içki içti ya da başka bir günah işledi diye 40 gün namaz kılmamak olmaz. Olsa olsa içki içen bir insanın kıldığı namazın sevabı azalır. Diğer taraftan içki içen ya da başka bir günah işleyen kafir olmaz, günahkar olur. Zaten her gün beş vaktini kılan bir müslüman içki gibi büyük günahları işlemez.

Sarhoşken namaz kılmak ise haramdır. Ancak sarhoşluk hali geçince namazlarını kılması gerekir.

Kaynak : http://www.sorularlaislamiyet.com/subpage.php?s=show_qna&id=402Aksiyonlar
Normal
9 yıl önce cevaplandı.

Teşekkürler Birader soruya tek ve güzel bir cevap vermişin.Forumlardaki gibi kilitleme gibi bir imkanımız olsa inan yapardım.
TeşekkürlerAksiyonlar
Normal
9 yıl önce cevaplandı.

Namazın alkollüyken kılınmasının yasaklandığı ve yapılan araştırmalara göre bir damla şarabın 40 gün insan vücudunu terk etmediği gerçeğini göz önünde bulundurursak.Aksiyonlar
Normal
9 yıl önce cevaplandı.

Kabul olup olmadığını ne bilebiliriz ne de değerlendirebilirizAksiyonlar
Normal
9 yıl önce cevaplandı.

Yeni aklıma geldi
Az kılmak,yanlış kılmak hiç kılmamaktan iyidir sanırımAksiyonlar
Normal
9 yıl önce cevaplandı.
Cevap Ver
Birkaç istatistik

40 Gün olayına bakış açınız ? ile ilgili katılımcı yaş ve cinsiyet oran grafikleri.

Buradasınız: 40 Gün olayına bakış açınız ?
Copyright © 2007-2017 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları