Soru sor
200 karakter kaldı
Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

Kredi kartı borcu olanlar yasal takibe girmiş olan borçlarının zaman aşımı süresi ne kadardır?

Kredi kartı borçlarınızı ödeyemediğinizde yasal takibe giren borçlarınızı 5 yıl süre içinde ödeyemez iseniz Zaman aşımına uğruyor mu?

Cevap Ver

Sevgililer günü için en güzel hediyeler, resmi tıklayınız.

Detaylar
9 yıl önce sorulmuş , son cevap 8 yıl önce verildi , 1 kişi takip ediyor 2 kişi değerlendirmiş

2 cevap verilmiş

Kredi kartı borcunuzun gecikmesi halinde bankanın geciken borca temerrüt faizi talep edebilmesi için temerrüt olgusunun gerçekleşmesi gerekmektedir.

Temerrüt hali ise vadesi belli olmayan borçlarda karşı tarafı ihtar ile mümkün olur. Bu itibarla bankalar borçlu ve kefillere hesap kesim ihtarnamesi denilen özü itibariyle belli bir tarih itibariyle bankaya olan borçlarınızın kalem kalem borçlarından oluşan bir icmali ve sonundaki toplamın verilen süre icinde ödenmesi ihtarını içerir.

Temerrüt halinin gerçekleşebilmesi için bu ihtarın size tebliğ edilmesi veya Tebligat yasası hükümlerine göre tebliğ edilmiş sayılması gerekmektedir.

Daha doğru bir ifade ile temerrüt hali usulune uygun bir tebligat ve ihtarnamede bir süre verilmiş ise o sürenin bitimi temerrüt faizinin başlangıcıdır. Usulune uygun olarak tebliğ edilmiş bir ihtarname yok ise yapılan icra takibinden gönderilen ödeme emrinin tebliğ tarihi temerrüt tarihi olarak kabul edilir.

Hukukda tebligat aslında çok önemlidir. İtiraz, dava, hak Sürelerini başlatan en önemli olaylardan biridir.

Hukuk Bürosunun adresinizi tespit etmek için uyguladığı yöntem eski bir yöntemdir.

Size bir icra takibi başlatılıp başlatılmadığını söylediklerinizden anlayamadım.

Size karşı başlatılan (ki muhtemelen başlatılmıştır) icra takibine süresinde itiraz ederseniz (özellikle faize) bankanın açacağı itirazın iptali davasında yapılan yargılamada bilirkişi incelemesi ile temerrüt tarihi yukarda anlattığım şekilde hesap edilecektir.

Serkan bey yapacağınız en iyi şey herşeyden önce avukat tutmanız veya bir avukattan tam detaylı bir danışmanlık almanızdır.

Aslında oturup kendinizde hesaplayabilirsiniz. Ana paraya yada hesap kesim tarihindeki miktara bankanın akdi faizini (ve akdi faizin fon ve bsmv si) (kart faizini) sonra ihtarnamenin size tebliğ edilip süre verilmiş ise o sürenin sonuna kadar uygulayacaksınız bu tarihten sonrada temerrüt faizi ve (temerrüt faizinin bsmv si) uygulayacaksınız. Eğer bir icra takibi başlatılmamış ise avukatlık ücreti ve masraf ödemeyeceksiniz.

İlk ihtarnamedeki rakamları, tarihleri ve ikinci ihtarnamedeki rakamları , tarihleri iyice kontrol ediniz.
Ana para olarak düşündüğünüz rakamı (hesap kesim tarihindeki miktarı) ödeyeceginizi, temerrüt tarihi olarak ihtarnamenin size tebliğ edildiği tarihin esas alınmasını , temerrüt faiz oranının indirilmesini , bu şekilde hesaplanırsa peşin veya taksit ile ödeyeceğinizi belirterek avukatlık bürosuna değil bankaya gidip anlaşmaya çalışın.Aksiyonlar
Normal
8 yıl önce cevaplandı.

sanırım iki ayAksiyonlar
Normal
9 yıl önce cevaplandı.
Cevap Ver
Buradasınız: Kredi kartı borcu olanlar yasal takibe girmiş olan borçlarının zaman aşımı süresi ne kadardır?
Copyright © 2007-2017 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları