Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

hayatta en hakiki mürşit ilimdir sözünden ne anlıyorsunuz?

6 cevap verilmiş

Hayatta en doğru yol göstericinin, tek hakikatin ilim olduğunu vurguluyor ama eksik kalıyor hayatı tanımlamada. İlim ilahi bilgiyle beraber hareket etmezse-ki asla çelişmezler, her ikiside aynı yerden gelmiştir- eksik kalır. İlim ve din bir kuşun iki kanadı gibidir. birisi eksik kalırsa kuş uçamaz.Bunun gibi sadece dini kabul eden tassuba, sadece ilimi tanıyanda aşırılığa kaçar. Her ikisini birden alan gerçek mutluluğu bulur.

hatice toprak profil resmi
hatice toprak
6 yıl önce

güneş dil teorisinin saçmalık olduğunu anlıyorum öncelikle..hayat ve mürşid farsça, hakiki ve ilim de arapçadan dilimize geçen 'kelimelerimiz' olduğundan ve dil de yaşayan bir şey olduğundan bunu inkar edip dildeki değişimleri sıfırlamaya hatta bunu yaparken saflaştırma diye yola çıkıp bir kelimenin yerine başka dilden kelime almak gibi(okul-ecole gibi) gereksizlikliklere girmenin hem kültürel süreklilik hem de estetik bütünlük ve özgünlük açısından büyük kayıplara vesile olacağını düşünüyorum.. ayrıca hatice hanımın da belirttiği gibi bilim tek çıkar yol değildir..modernizmin ideali buydu ve modernizmin ne hallerde olduğunu görüyoruz..ilim yol mürşid veya rehber değil yolda giderken yolu belki daha iyi görmemiz için bir el feneridir..teşbihte hata olmaz..

Enes Yalçın profil resmi
Enes Yalçın
6 yıl önce

MİLLET KİŞİLİK TOPLUM KAVRAMI

AKIN ERGEZ profil resmi
AKIN ERGEZ
5 yıl önce

millet kavramı ortaya çıkıyor

erkan erbek profil resmi
erkan erbek
6 yıl önce

Gerek insan hayatı gerekse toplumların yaşamında bize en doğru yolu gösterecek şeyin bilim olduğunu anlıyorum. Atatürk Türk halkını doğru yolu gösterdiğini idda eden yada edebilecek diğer yollara önem vermememiz ve mutlaka ilimde doğruları aramamız gerektiğini vurgulamak istemiş.

Hasan Sarptaş profil resmi
Hasan Sarptaş
6 yıl önce

hakikati bilmediğimizi anlıyorum.

Mükerrem Gümüş profil resmi
Mükerrem Gümüş
6 yıl önce

Birkaç istatistik

hayatta en hakiki mürşit ilimdir sözünden ne anlıyorsunuz? ile ilgili katılımcı yaş ve cinsiyet oran grafikleri.

Bu sorular ilginizi çekebilir

Buradasınız: hayatta en hakiki mürşit ilimdir sözünden ne anlıyorsunuz?
Copyright © 2007-2014 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları