Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

Kalp, gönül ,yürek bu üç kelimenin eş anlamlı oldugu varsayılır.Ey kalbsiz kadın ! hitabında geçen kalbsiz kelimesi yerine "yüreksiz" yada "gönülsüz" sözcükleri kullanılabilir mi?

5 yıl önce sorulmuş. , 1 kişi takip ediyor

4 cevap verilmiş

Cümlenin anlamına göre sözcüğün kullanım alanları değişir... Örneğin sözcükler eş anlamlı olsa bile biz duruma göre somut veya soyut olarak kullanabilirz. Bu durumda birbirlerinin yerine kullanamayız. Keza kalp ile gönül e eş anlamlı diyemeyiz. Çünkü birebir aynı değildir anlamları. Bu durumda bu sözcükler YAKIN ANLAMLI olur. Teşekkür ederim...

SELÇUK UZUN profil resmi
SELÇUK UZUN
5 yıl önce

türkçe de dil anlatım kuralları var dır bun ların dışına çıkıldıgın da cümle başka bir kimliğe bürünür ve anlatım da aksaklık olur bu yüzden kalıplasmış atasözü deyim.. vb de kelime deyişmez

nurgül ötün profil resmi
nurgül ötün
5 yıl önce

yüreksiz dersek korkak anlamına, gönülsüz dersek isteksiz anlamına gelir o yüzden kalpsiz en yerinde olanıdır.

Mustafa Soylu profil resmi
Mustafa Soylu
5 yıl önce

hayır kullanılamaz.. çünkü mecazi anlamları farklı... gerçek anlamları aynı

zeynep22 demirel profil resmi
zeynep22 demirel
5 yıl önce

Birkaç istatistik

Kalp, gönül ,yürek bu üç kelimenin eş anlamlı oldugu varsayılır.Ey kalbsiz kadın ! hitabında geçen kalbsiz kelimesi yerine "yüreksiz" yada "gönülsüz" sözcükleri kullanılabilir mi? ile ilgili katılımcı yaş ve cinsiyet oran grafikleri.

Bu sorular ilginizi çekebilir

Buradasınız: Kalp, gönül ,yürek bu üç kelimenin eş anlamlı oldugu varsayılır.Ey kalbsiz kadın ! hitabında geçen kalbsiz kelimesi yerine "yüreksiz" yada "gönülsüz" sözcükleri kullanılabilir mi?
Copyright © 2007-2014 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları