Soru sor
200 karakter kaldı
Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

Kalp, gönül ,yürek bu üç kelimenin eş anlamlı oldugu varsayılır.Ey kalbsiz kadın ! hitabında geçen kalbsiz kelimesi yerine "yüreksiz" yada "gönülsüz" sözcükleri kullanılabilir mi?

Cevap Ver

Sevgililer günü için en güzel hediyeler, resmi tıklayınız.

Detaylar
8 yıl önce sorulmuş , son cevap 8 yıl önce verildi , 1 kişi takip ediyor

4 cevap verilmiş

Cümlenin anlamına göre sözcüğün kullanım alanları değişir... Örneğin sözcükler eş anlamlı olsa bile biz duruma göre somut veya soyut olarak kullanabilirz. Bu durumda birbirlerinin yerine kullanamayız. Keza kalp ile gönül e eş anlamlı diyemeyiz. Çünkü birebir aynı değildir anlamları. Bu durumda bu sözcükler YAKIN ANLAMLI olur.
Teşekkür ederim...Aksiyonlar
Normal
8 yıl önce cevaplandı.

türkçe de dil anlatım kuralları var dır bun ların dışına çıkıldıgın da cümle başka bir kimliğe bürünür ve anlatım da aksaklık olur bu yüzden kalıplasmış atasözü deyim.. vb de kelime deyişmezyüreksiz dersek korkak anlamına, gönülsüz dersek isteksiz anlamına gelir o yüzden kalpsiz en yerinde olanıdır.Aksiyonlar
Normal
8 yıl önce cevaplandı.

hayır kullanılamaz.. çünkü mecazi anlamları farklı... gerçek anlamları aynıAksiyonlar
Normal
8 yıl önce cevaplandı.
Cevap Ver
Birkaç istatistik

Kalp, gönül ,yürek bu üç kelimenin eş anlamlı oldugu varsayılır.Ey kalbsiz kadın ! hitabında geçen kalbsiz kelimesi yerine "yüreksiz" yada "gönülsüz" sözcükleri kullanılabilir mi? ile ilgili katılımcı yaş ve cinsiyet oran grafikleri.

Buradasınız: Kalp, gönül ,yürek bu üç kelimenin eş anlamlı oldugu varsayılır.Ey kalbsiz kadın ! hitabında geçen kalbsiz kelimesi yerine "yüreksiz" yada "gönülsüz" sözcükleri kullanılabilir mi?
Copyright © 2007-2017 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları