Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

Velayet değişikliği için dava edilecek kişinin adresine ya da kendisine ulaşılamadığı taktirde ne gibi bir yol izlemek gerekir?

Eşim kızının velayetini ilk eşinden almak istiyor ama baba buna yanaşmıyor. Eşimin kızı 1 yıldan fazladır bizimle yaşıyor ve bizim yanımızda okula gidiyor, her türlü ihtiyaçları bizim tarafımızdan karşılanıyor. Bu arada babanın yaşadığı şehri biliyoruz ama adresi elimizde mevcut değil, tek iletişimimiz cep telefonu, son görüşmede velayeti vermeyeceğini bildirdi ama bırakın çocuğa bakmak kendisine bile bakacak durumu yok. Borçlarından dolayı kaçak yaşıyor. Adresi olmadan dava açılabilir mi ya da mahkemeye gelmediğinde dava çok uzar mı? Bu konuda yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

5 yıl önce sorulmuş. , 1 kişi takip ediyor

3 cevap verilmiş

Velayet babaya bırakıldığı halde, baba çocuğun bakımını anneye bırakmışsa bu durumu ispat etmeniz (ayrıca çocuğun ihtiyaçlarını da karşıladığınızı anlatarak ) açtığınız davada velayet büyük olasılıkla size verilir. Adres olarak babanın en son bilinen adresine dilekçe gönderin, orada bulunmaz ise mahkeme nüfusa yazar orda da yoksa mahkeme zabıtaya araştırır orda da yoksa ilan yapar. (En son adresi resmi bir yerde varsa nüfus SSK gibi ilana gerek kalmaz, ilan biraz masraflı (200-300 TL gibi) olur, böyle bir adres bulursa mahkeme Tebligat Kanunu 35 e göre yapar (7,5 TL gibi).

Kaynak : [email protected]


Feza Kutanoğlu Yalçın profil resmi
Feza Kutanoğlu Yalçın
5 yıl önce

Feza Hanım ilginize ve vermiş olduğunuz cevaba çok teşekkür ederim.

mustafa bahtiyar profil resmi
mustafa bahtiyar
5 yıl önce

Yardımcı olabildimse ne mutlu.

Kaynak : [email protected]


Feza Kutanoğlu Yalçın profil resmi
Feza Kutanoğlu Yalçın
5 yıl önce

Birkaç istatistik

Velayet değişikliği için dava edilecek kişinin adresine ya da kendisine ulaşılamadığı taktirde ne gibi bir yol izlemek gerekir? ile ilgili katılımcı yaş ve cinsiyet oran grafikleri.

Bu sorular ilginizi çekebilir

Buradasınız: Velayet değişikliği için dava edilecek kişinin adresine ya da kendisine ulaşılamadığı taktirde ne gibi bir yol izlemek gerekir?
Copyright © 2007-2014 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları