Soru sor
200 karakter kaldı
Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

Ahiret hayatı hakkında bilgi verir misiniz? Öldükten sonra yakınlarımızı görebilecek miyiz?

Cevap Ver

Sevgililer günü için en güzel hediyeler, resmi tıklayınız.

Detaylar
8 yıl önce sorulmuş , son cevap 8 yıl önce verildi , 1 kişi takip ediyor

3 cevap verilmiş

Ölümün bir son olmadığını, ahiret yaşamının zorunlu bir gerçeklik olduğunu insan ve diğer canlıların dünyaya gelişlerini ve yaşamlarını inceleyen bir akıl sahibi kolaylıkla anlayabilir.

Bitkilerin ve hayvanların dünyaya gelişlerine bakıldığı vakit görülecektir ki, annesinden doğan ya da yumurtasından / larvasından çıkan her hayvan ya 3 dakika da, ya 3 saatte ya da 3 günde ayağa kalkabiliyor ve kendisine verilmiş olan vazifeleri hakkıyla yerine getirebiliyor.

Örneğin bir arı, doğar doğmaz çiçeğe doğru uçuyor, bir sivrisinek larvasından çıkar çıkmaz kan emebileceği bir insan ya da hayvan teni arıyor, bir koyun ya da inek 3 - 4 ay gibi çok kısa bir zamanda et ve süt verebilecek hale geliyor.

Ancak bir de insana baktığımız vakit durum hiç de böyle değil. Bir insanın yavrusu, en az iki sene anneden süt emmek zorunda, ayrıca yaklaşık 14 - 15 yaşına kadar hep anne ve babaya bağımlı. 15 yaşına kadar kendisine düşen görevleri tam olarak yerine getiremiyor. Düğer canlılar doğar doğmaz dünyada yapmaları gereken iş ve görevleri bilerek dünyaya geliyorlar ancak insan bir ömür boyunca hep yeni yeni şeyler öğreniyor ve bir işi tam olarak yapabilmesi için en az 15 - 20 sene eğitim alması gerekiyor.

Tüm bu farklılıklar insanın diğer canlılar gibi olmadığını, diğer canlılardan farklı bir iş için yaratıldığını ve dünyaya gönderildiğini gösteriyor.

İnsan, kendisine verilen akıl, irade ve nefis gibi hasletlerle dünyada var olan tüm varlıklardan ayrılmaktadır. Bu hasletler de insanın dünyaya çok önemli bir iş için gönderildiğini göstermektedir.

Dünyada var olan tüm aynı cins bitkiler birbirlerine benzerler. Örneğin kırmızı güller birbirlerine benzerler, manolyalar birbirlerine benzerler... Yine tüm aynı cins hayvanlar da birbirine benzer, örneğin kısa yeşil timsahların yüzleri hep birbirine benzer, siyah arap atlarının yüzleri hep birbirine benzer, hindistan kahverengi yarasalarının yüzleri de hep birbirine benzer...

Peki ya insan? İkiz kardeşler bile belirli bir yaştan sonra birbirlerinden ayrılmaktadırlar. Dünyada yedi milyar insan var ve bu yedi milyar insanı yüzleri hep birbirlerinden ayrıdır. DÜŞÜNSENE, AYNI MALZEME, AYNI YERLERDE KULLANILMIŞ AMA HER SEFERİNDE FARKLI FARKLI ÜRÜNLER ORTAYA ÇIKMIŞ. Tüm insanlarda göz, kulak, ağız, burun ve kıllar var. Ve tüm bunlar başlarımızın hep aynı yerlerine yerleştirilmiş. Yani MALZEME DE AYNI, MALZEMELERİN YERLEŞTİRİLDİĞİ YERLER DE AYNI... Ancak eserler, ürünler bibirine benzemiyor! İşte bu muhteşem gerçek de insanın diğer canlılardan farklı ve önemli bir iş için yaratıldığının ve dünyaya gönderildiğinin ciddi bir göstergesi.

Bunlar gibi daha onlarca örnek sıralayabiliriz. Ve sıralayacağımız tüm örneklerde şunu görürüz: İNSAN DÜNYAYA BOŞ YERE GÖNDERİLMEDİ!

Elbette BU DÜNYAYA BOŞ YERE GÖNDERİLMEYEN İNSAN, ÖLDÜKTEN SONRA DA YOK EDİLECEK DEĞİLDİR! Çünkü dünyaya geliş ve yaşayış yönüyle ALLAH tarafından diğer canlılardan ayrı tutulan insan elbette ölüm ve ölümden sonrası için de ayrı bir muameleye tâbi tutulacaktır.

Ayrıca evren ya da kainat dediğimiz şu düzenli ve muhteşem sisteme baktığımız vakit, güneş sisteminden, mevsimlere; rengarenk çiçeklerden, envai çeşit meyve ve sebzelere; yer altı ve yer üstü güzelliklerinden, yer altı ve yer üstü zenginliklerine; sevgi, aşk, umut gibi duygulardan; nefret, kıskançlık ve karamsarlık gibi duygulara tüm ama tüm kainat HER ŞEY DÜŞÜNÜLEREK YARATILMIŞ! İnsan yalnızca kendi vücudunu incelese, tüm organlarının nasıl da yerli yerinde ve olması gerektiği gibi yaratıldığına şahit olur. PEKİ BU DENLİ MUHTEŞEM VE HER ŞEYİN DÜŞÜNÜLDÜĞÜ BİR KAİNAT BİZE NEYİ ANLATIYOR?

Bu muhteşem kainata bakan insan, bu muhteşem kainatı yaratan ve yaşatan Allah'ı farkediyor ve anlıyor ki ALLAH KAİNATI BOŞ YERE, YOK OLUP GİTSİN DİYE YARATMADI! İnanlara verdiği akıl ve şuur gibi hasletlerle anlıyoruz ki aynen mâhir bir sanatkâr gibi, BİZLERE KENDİSİNİ, SANATINI, KUDRETİNİ GÖSTERMEK İSTİYOR VE YARATTIĞI HER ŞEYDE KENDİ KUDRET VE SANATINI GÖRMEK İSTİYOR. Böyle bir yaratıcı, kainatı ve insanları yok etmek için yaratmaz ve bunun için yaratmadığını zaten Kur-an'ı Kerim'de anlatıyor.

Madem böyle, madem ki bizler ve bu kainat yok edilmek için değil önemli bir iş için yaratıldık; o halde hangi iş için var edildiğimizi bilmeliyiz ki ona göre yaşayalım.

Şimdi bir düşünelim. Evrende mevcut olan cansız varlıklardan herhangi bir cinsin tamamını yok etsek ne olur? Yani örneğin tüm taşları yok edelim! Ya da tüm suyu, havayı, toprağı... Dünyanın tüm dengesi bozulur değil mi! Cansızları bırakalım örneğin bitkilerden herhangi bir nesli tamamen yok edelim. Mesela tüm çiçekleri ya da tüm ağaçları ya da tüm çalıları... O zamanda dünyanın dengesi bozulur değil mi! Bitkilei de bırakalım ve hayvanlardan belirleyeceğimiz herhangi bir cinsin tamamını yok edelim. Örneğin tüm atları ya da tüm fareleri ya da tüm arıları... Bir andan dünyanın tüm dengesi bozuluverir değil mi! Şimdi en önemli soruya gelelim: YERYÜZÜNDEKİ TÜM İNSANLARI YOK EDELİM! NE OLUR? Hava, su ve tabiat artık kirlenir mi? Hayvanlar yok olur mu? Bitkiler mahvolur mu? AYNEN BELGESELLERDE HAYRANLIKLA İZLEDİĞİMİZ; EL DEĞMEMİŞ, BALTA GİRMEMİŞ ORMANLAR GİBİ MÜKEMMEL BİR TABİAT ORTAYA ÇIKAR DEĞİL Mİ? Sanırım sen de farkettin, dünyaya en yakışmayan varlığın -dünyaya neden geldiğini bilmeyen- insan olduğunu! Gördüğün gibi MADDİ anlamda evrende en işe yaramayan ve değersiz varlık insandır. Evet, geçmişten günümüze -dünyaya neden gönderildiğini bilmeyen- insan, kendi lüksü ve keyfi için ürettiği tüm ürünlerde muhakkak tabiata ve canlılığa zarar vermiştir ve zarar vermeye de devam etmektedir. "Faydalı" dediği ürünler bile ya kısa sürede yok olmayarak kirliliğe sebep olmaktadır ya da insanın kendi sağlığına yan etkileriyle çeşit çeşit hastalıklara (ilaçlar gibi..) sebep olmaktadır. PEKİ "MADDİ" ANLAMDA HEM ZARARLI HEMDE -diğer canlılara göre- DEĞERSİZ OLAN İNSANI DEĞERLİ KILACAK OLAN ŞEY NEDİR?

Maddi anlamda değersiz ve zararlı olan insan değerli ve faydalı kılacak olan şey, insanın MANEVİYATIDIR. Kendisini bilen, tanıyan, dünyaya neden gönderildiğini anlayan insan; kendisini var edeni ve dünyaya göndereni merak etmeye, düşünmeye ve araştırmaya başlayacak ve en sonunda Allah'ın, Kur-an'ı Kerim'de sunduğu muhteşem hakikatlere ulaşacaktır.

Bu gün akıl sahibi bir insan Kur-an'ı Kerim'i araştırsa görecektir ki; Kur-an'ı Kerim'de hangi emirler varsa muhakka insan için faydalı ve hangi yasaklar varsa muhakak zararlı olanlar yasaklanmış. YANİ İNSANI YARATAN ALLAH İNSANIN KULLANMA KLAVUZUNU DA GÖNDERMİŞ!

İşte bu kutsal klavuzda ÖLÜM VE ÖLÜMDEN SONRASI İLE İLGİLİ PEK ÇOK AYDINLATICI BİLGİ VERİLMEKTEDİR! Dilersen ben madde madde bunları yazayım, sen de vakit ayırıp bu made madde yazdıklarımı Kur-an'ı Kerim'den araştırıp ayrıntısıyla okursun.

KUR-AN'I KERİM'DE AHİRET YAŞAMI:

1) YAŞAM VE ÖLÜM NE İÇİN YARATILMIŞTIR?

Mülk Suresi 2. ayet: "Allah, hem ölümü, hem de hayatı yaratmıştır ki sizi sınamaya / imtihana tâbi tutsun ve böylece, davranış yönünden hanginiz daha iyidir onu size göstersin ve yalnız O'nun kudret sahibi ve çok bağışlayıcı olduğuna sizi inandırsın.

2) ÖLÜM HERKES İÇİN MİDİR?

Enbiyâ Suresi 35. ayet : "Her canlı, ölümü tadar. Bir deneme olarak sizi hayırla da, şerle de imtihan ederiz. Ve siz, ancak bize döndürüleceksiniz."

3) KIYAMET DİYE BİR ŞEY VAR MI, KIYAMET KOPACAK MI?

Zilzâl Suresi'nin 1-2-3-4-5. ayetler: "YER, o son müthiş sarsıntı ile sarsıldığında, ve yeryüzü ağırlıklarını attığında, ve insan: “Bu dünyaya ne oluyor?” diye çığlık attığında, o Gün yer, Rabbinin vahyettiği şekilde bütün haberlerini ortaya dökecek..."
Tâ-Hâ Suresi 102 - 103. ayetler: "O Gün ki, sûra üflenir; o gün ki, suçlu olanları, gözleri korku ve şaşkınlıktan donuklaşmış olarak bir araya toplayacağız; orada, fısıldaşarak: “Dünyada on günden fazla kalmadınız değil mi?” diye şaşkınlıkla birbirlerine soracaklar..."

4) ÖLDÜKTEN SONRA DİRİLİŞ VE AHİRET HAYATI VAR MIDIR?

Bakara Suresi 28. ayet "Cansız iken size hayat veren ve sonrasında sizi ölüme götüren, sonra tekrar hayata kavuşturup diriltecek olan ve böylece kendisine döndürüleceğiniz Allah'ı nasıl inkar edersiniz?"

İsrâ Suresi 50. ayet : "De ki: Öldükten sonra çürüyerek ister taşa dönüşün, ister demire; hatta isterseniz aklınıza gelebilecek daha uzak bir unsura / elemente dönüşün yine de ölümden sonra diriltileceksiniz. Ve bunun üzerine eğer, “Bizi kim hayata geri döndürecek?” diye soracak olurlarsa, de ki: “Peki, sizi ilk defa var eden kimdi?” ..."

5) HESABA ÇEKİLECEK MİYİZ?

Zilzâl Suresi 6-7-8. ayetler: "Kıyametin kopup mahşer alanının yaratıldığı o Gün bütün insanlar, yaşamları boyunca yapıp ettikleri herşeyi görmek üzere birbirlerinden ayrılmış olarak yeniden diriltilecekler. Ve kim hayatında zerre kadar iyilik yapmışsa, onun mükafatını görecek, kim de zerre kadar kötülük yapmışsa onun karşılığını görecektir."

Cum’a Suresi 8. ayet : "De ki: “Sizin kaçtığınız o ölüm var ya, o mutlaka sizi karşılayacaktır. Sonra da görünmeyen ve görünen ne varsa hepsini bilen Allah'ın huzuruna götürüleceksiniz, O da sizin yaptıklarınızı tek tek size bildirecek."

6) CENNETE KİMLER GİRECEK, NASIL BİR HAYAT YAŞANACAK?

Bakara Suresi 25. ayet: "Ama imana ermiş olup doğru ve yararlı işler yapanlara, içlerinden ırmaklar akan hasbahçelerin kendilerine ait olacağını müjdele!.."

A’râf Suresi 42. ayet: "Ama imana erişen, doğru ve yararlı işler yapan kimseler -ki şüphesiz, Biz kimseye taşıyabileceği yükten fazlasını yüklemeyiz- işte, ebediyyen kalmak üzere cennete girecek olan bunlardır; onları cennete almadan önce içlerinde duygu olarak kalmış olabilecek uygunsuz ne varsa (kin, kıskançlık, çekememezlik...) silip atacağız; orada önlerinde dereler-ırmaklar çağıldayacak; ve onlar: “Bütün övgüler, bizi bu bahtiyarlığa eriştiren Allah'a yakışır; çünkü eğer O bize yol göstermeseydi biz asla doğru yolu bulamazdık! Ve Rabbimizin elçileri bize gerçekten de doğruyu söylemişler!” diyecekler. Ve bir ses: “işte geçmişte edip-eyledikleriniz sayesinde kazandığınız cennet, bu!” diye yankılanacak..."

7) CEHENNEME KİMLER GİRECEK, NASIL BİR HAYAT YAŞANACAK?

Nisâ Suresi 56. ayet: "Mesajlarımızın doğruluğunu inkara şartlanmış olanları zamanı geldiğinde ateşe mahkum edeceğiz ve derileri her yanıp döküldüğünde onları yeni derilerle değiştireceğiz ki azabı tam olarak tadabilsinler. Şüphe yok ki Allah kudret ve hikmet sahibidir."

8) AHİRET YAŞAMI YANİ CENNET VE CEHENNEM EBEDÎ MİDİR? SONSUZ DEK ORADA MI KALINACAK?

Bakara Suresi 25. Ayet: "... Onlar için cennette tertemiz eşler de vardır. Ve onlar orada ebedi kalıcılardır..."

A’râf Suresi 36. ayet: "Ayetlerimizi yalanlayanlar ve büyüklenip onlardan yüz çevirenler var ya, işte onlar ateş ehlidir. Onlar orada ebedi kalacaklardır."

SONUÇ:

Sevgili kardeşim, dünya üzerinde insanlar üç sınıfa ayrılırlar.

Bunlar:

1. İMAN EDENLER:

İman edenler, Kur-an'ı Kerim'e uygun bir hayat yaşamaya GAYRET ederlerse; Allah onların günahlarını dünyada çekecekleri ve SABREDECEKLERİ fakirlik, hastalık, kaza, bela gibi çeşitli sıkıntılarla affedecek. Bu şekilde affolunmayacak kadar büyük günahları olan imanlı kişiler için de kabir azabı, kıyamet azabı, sırat azabı ve a'raf azabı ve bir süreliğine cehennem azabı gibi çeşitli azaplar ile günahları temizlenir ve sonunda inşaallah cennete girecekler.

Tabi burada İKİ ÖNEMLİ HUSUS VARDIR!

A. İMANLI OLARAK YAŞAYABİLMEK! Yani, özellikle büyük günahlardan uzak durarak imanını kaybetmemek ve küçük günahların birikerek büyük günahlara dönüşmemesini sağlamak! Bunun en güzel yolu ise: Allah'ın emrettiği gibi yaşamaktır ve bize her daim Allah'ı, ölümü ve cenneti hatırlatan ibadetlerimizi düzenli olarak yapmaktır.

B. İMANLI OLARAK ÖLEBİLMEK! Yani, kalbinde Allah, peygamber ve kur-an hakkında şüpheleri olan bir insan imanla kabre girebilir mi? ÖYLEYESE İSLAMİ KONULARDA KENDİMİZİ YETİŞTİRMELİ, TÜM SORU VE ŞÜPHELERİMİZE CEVAP ARAMALIYIZ. (Bu konuda sorular sorarsan yardımcı olabilirim.)


2. İNKAR EDENLER:

İnkar eden insanların kendilerini ebedi cehenneme sokan iki önemli özellikleri vardır. Birincisi kendilerini yaratan Allah'ı yok saymaları ikincisi o yaratıcının emirlerini yok saymalarıdır.

Biraz düşünecek olursak, çok önemli konularda hep yardımcı olduğumuz birisi bir gün bize: "senin bana ne faydan dokundu ki, sen benim için bir hiçsin!" dese, nasıl onu bir daha affetmemiz çok zor olur; işte aynen öylede, Allah'ın kendilerine beden, ruh ve hayat bahşettiği; mükemmel bir dünya ve nimetler sunduğu insanların bir kısmının: "Allah yoktur, kabul etmiyoruz!" diyerek bu muhteşem kainat sarayının yaratıcısını ve yaşatıcısını inkar etmeleri de Rabbimizi çok üzmekte ve cezayı haketmektedirler.

İnkar edenler yukarıda bahsettiğim Allah2ı inkâr gibi çok büyük günahın yanına bir de; maddi ve manevi yönlerden hem kendilerine, hem ailelerine, hem de toplumlarına çok zararlı olan büyük günahları, sırf nefislerine lezzetli geldiği için ve bir kaç dakikalık eğlenme ve keyif uğruna ISRARLA yapıp dururlar. Ve bu şekilde kendilerine emanet edilmiş bedenlerine, aile ve toplumlarına çok ciddi zararlar verirler.

Allah'ın yasak ettiği günahları ard arda işleyip duranların, gerek ailelerinde gerekse toplumlarında birer "sorunlu insan" olarak kabul dildikleri bir gerçektir. Alkolizm, uyuşturucu bağımlılığı, evlilik dışı ilişkiler, yetim hakkı yemek, kul hakkı yemek, yalancılık, dolandırıcılık, haksız kazanç... gibi Allah'ın Hz. Adem'den bu yana ve özellikle 1400 yıldır yasakladığı yüzlerce günah / kötülük ile, bu gün kendisini modern ve çağdaş gören toplumlar ve ülkeler de mücadele etmektedir. Bundan da anlaşılıyor ki, dünyanın bilime ve ilime önem veren insanlarının bile dernekler, vakıflar ve çeşitli kuruluşlar yoluyla mücadele ettiği bu kötü ahlakları ısrarla ve inatla yaşama sokan insanlar, kendilerine emanet edilen hayat ve beden gibi değerleri ve diğer insanları sorumsuzca rahatsız ettiği için cezayı haketmektedirler.

3. MÜNAFIKLAR:

Münafık, iki yüzlü anlamına gelmektedir. Bu iki yüzlülük, dinî anlamda bir iki yüzlülüktür. Yani münafıklık, gerçekte kalben ve aklen Allah'a ve onun emirlerine iman etmeyip ama çıkarlarından ötürü ediyormuş gibi görünmektir. Münafıkların amacı, ya iman edenlere zarar vermek için onların içine sızmak ya da onlardan çıkar sağlamak için (ticaret gibi...) onlardanmış gibi gözükmektir.


SEVGİLİ KARDEŞİM,

Farkındayım uzun oldu. Ancak bazı İslamî konular önemine binaen kısa tutulamaz, uzun ve ayrıntılı anlatmak gerekiyor. Bu bahsettiklerimin bir kısmını zaten biliyor olabilirsin ancak bu yazıyı sadece senin okumayacağını düşünerek, "belki başka bir arkadaşıma / kardeşime faydalı olur" düşüncesiyle hoş göreceğini umuyorum.

Hakkını helal et, tebessümle kal.Aksiyonlar
Normal
8 yıl önce cevaplandı.

Kur-an'ı Kerim'in cennet ile ilgili ayetlerine baktığımızda, oraya girenler için akıllarından, gönüllerinden neyi istiyorlarsa onun verileceği bildiriliyor. Dolayısıyla siz çok sevdiğiniz akrabalarınızla görüşmek istiyorsanız görüşür ve orada onlarla beraber olabilirsiniz.

Eğer o akrabalarınız ebedî cehennemlik olmuşsa; onların bir benzerini sizin için Allah'ın tekrar yaratması Allah'a zor olmasa gerek. Siz cennete girmeyi başarın ötesini Allah'a bırakın; bu dünyada hiçbir yönden bizleri eksik bırakmayan Allah, kim bilir cennette bizleri -inşaallah- nasıl misafir edecektir.Aksiyonlar
Normal
8 yıl önce cevaplandı.

Kardeşim konu ile alakalı aşağıda verdiğim Kur-an'ı Kerim ayetlerine de bir göz atabilirsin:

DÜNYA HAYATI 2/212, 3/14, 4/77, 6/62, 6/70, 10/7, 10/24, 11/16, 13/26, 14/3, 16/107, 18/28, 18/45, 18/46, 20/129, 20/131, 26/60, 26/61, 28/60, 29/64, 30/7, 35/6, 40/39, 42/34, 43/32, 46/20, 47/36, 57/20, 64/15, 42/20,

ÖLÜM 3/143, 4/78, 21/34, 21/35, 62/8, 67/2, 69/8,

ÖLDÜKTEN SONRA DİRİLİŞ 2/28, 2/73, 2/259, 2/260, 3/106, 3/107, 6/30, 6/36, 6/94, 7/57, 7/13, 16/38, 16/39, 17/50, 17/51, 17/52, 17/104, 18/21, 18/52, 18/100, 19/70, 20/102,

AHİRET GÜNÜ 1/3, 2/4, 2/8, 2/46, 2/48, 2/85, 2/94, 2/102, 2/123, 2/130, 2/200, 2/217, 2/220, 3/22, 3/95, 3/30, 3/45, 3/56, 3/106, 3/107, 4/74, 4/77, 4/134, 5/5, 5/33, 5/41, 6/32, 6/92, 6/160, 8/67, 9/19, 9/38, 9/69, 10/26, 10/27, 10/64, 11/16, 11/19, 11/22, 11/103, 12/37, 12/57, 12/101, 12/109, 13/26, 13/34, 13/36, 17/7, 17/10, 17/19, 17/21, 17/45, 19/75, 19/85, 20/70, 20/74, 20/97, 20/111, 20/127, 22/2, 22/11, 22/15, 22/23, 22/33, 22/34, 22/100, 22/101, 22/102, 22/103, 22/104, 22/105, 26/87, 26/89, 27/68, 27/91, 27/92, 28/70, 28/83, 28/84, 34/21, 37/20, 37/59, 39/9, 39/26, 39/45, 39/48, 39/70, 39/75, 41/7, 41/27, 41/28, 41/31, 42/20, 44/16, 44/40, 44/75, 45/9, 45/10, 45/28, 45/35, 50/21, 50/35, 50/41, 50/44, 51/6, 55/41, 55/77, 56/7, 56/86, 56/94, 57/12, 57/51, 64/9, 64/10, 67/6, 67/12, 67/27, 68/42, 68/43, 69/18, 69/32, 70/1, 70/3, 70/8, 70/18, 74/38, 74/53, 76/7, 76/22, 77/7, 77/15, 77/29, 77/45, 79/33, 79/39, 80/32, 80/41, 81/8, 81/14, 82/5, 82/9, 82/13, 82/19, 83/15, 83/36, 84/7, 84/8, 84/9, 84/10, 84/33, 88/1, 88/2, 88/3, 88/4, 88/5, 88/6, 88/7, 88/8, 88/9, 88/10, 88/11, 88/12, 88/13, 88/14, 88/15, 88/16, 89/22, 89/23, 89/24, 89/25, 89/26, 89/27, 89/28, 89/29, 90/17, 90/18, 90/19, 90/20, 92/13, 92/14, 92/15, 92/16, 92/17, 95/7, 96/15, 96/16, 96/17, 96/18, 98/7, 98/8, 98/9, 99/6, 99/7, 99/8, 99/9, 107/1,

CEZA (Amel Karşılığı) 6/160, 6/164, 20/74, 20/75, 20/76, 22/50, 22/51, 40/58, 90/18, 90/19, 91/1, 91/2, 91/3, 91/4, 91/5, 91/6, 91/7, 91/8, 91/9, 91/10,

CENNET 2/25, 2/3, 5/85, 7/42, 7/43, 7/44, 7/45, 7/46, 7/47, 7/48, 7/49, 7/50, 7/51, 7/52, 7/53, 8/4, 8/14, 8/23, 9/72, 10/9, 10/10, 13/20, 13/21, 13/22, 13/23, 13/24, 13/25, 15/45, 15/46, 15/47, 15/48, 15/49, 15/50, 16/30, 16/31, 16/32, 18/31, 19/63, 19/64, 19/65, 21/101, 21/102, 21/103, 22/14, 22/23, 22/24, 23/8, 23/9, 23/10, 23/11, 25/15, 25/16, 25/24, 29/58, 30/15, 31/8, 31/9, 31/35, 36/55, 36/56, 36/57, 36/58, 37/40, 37/41, 37/42, 37/43, 37/44, 37/45, 37/46, 37/47, 37/48, 37/49, 37/50, 37/51, 37/52, 37/53, 37/54, 37/55, 37/56, 37/57, 37/58, 37/59, 37/60, 37/61, 38/49, 38/50, 38/51, 38/52, 38/53, 38/54, 38/55, 38/39, 38/73, 38/74, 41/30, 41/31, 41/32, 43/69, 43/70, 43/71, 43/72, 43/73, 44/51, 44/52, 44/53, 44/54, 44/55, 44/56, 44/57, 47/14, 47/15, 47/16, 50/31, 50/32, 50/33, 50/34, 50/35, 52/17, 52/28, 54/54, 54/55, 55/46, 55/78, 56/1, 56/40, 76/5, 76/22, 78/31, 78/32, 78/33, 78/34, 78/35, 78/36, 78/37, 78/38, 83/23, 83/36, 85/11, 88/2, 88/8, 88/16,


CEHENNEM 2/23, 2/24, 3/12, 3/106, 4/56, 7/36, 7/38, 7/41, 8/36, 8/37, 9/34, 9/35, 14/16, 14/17, 15/43, 15/44, 20/127, 21/98, 21/100, 22/19, 22/22, 25/11, 25/14, 32/20, 35/36, 35/37, 37/60, 37/70, 39/24, 39/25, 39/47, 39/48, 40/70, 40/76, 44/43, 44/50, 52/11, 52/16, 55/37, 55/39, 55/41, 55/43, 55/44, 56/41, 56/56, 66/6, 66/7, 67/8, 67/9, 67/10, 67/11, 76/4, 78/21, 78/30, 74/26, 74/37, 88/1, 88/2, 88/3, 88/4, 88/5, 88/6, 88/7, 104/1, 104/2, 104/3, 104/4, 104/5, 104/6, 104/7, 104/8, 104/9Aksiyonlar
Normal
8 yıl önce cevaplandı.
Cevap Ver
Birkaç istatistik

Ahiret hayatı hakkında bilgi verir misiniz? Öldükten sonra yakınlarımızı görebilecek miyiz? ile ilgili katılımcı yaş ve cinsiyet oran grafikleri.

Buradasınız: Ahiret hayatı hakkında bilgi verir misiniz? Öldükten sonra yakınlarımızı görebilecek miyiz?
Copyright © 2007-2017 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları