Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

Cumhuriyet nedir? Nasıl bir yönetim şeklidir?

Şartları nedir? neyi amaçlar?

7 cevap verilmiş

Asıl anlamı halkın kendi kendini yönetmesidir.Biraz daha açarsak halk kendi düşüncesine uygun ve kendini iyi yöneteceğine inandığı kişileri seçer buna hükûmet denir.Bu kişiler halkın refahını sağlayacak işler yapar(halkın istediklerini).Ama günümüzde büyük bir anlam kaybı yaşamıştır.Artık seçilen gemicikler almaktadır kendisine yatırım yapmaktadır ve halka ''ananı da al git'' demektedir,halkın isteklerine cevap verememeye başlamıştır.Bu arada halkta hala bu sisteme ayak uyduramamıştır.Monarşi ile yönetilen döneme geri dönmek istemişlerdir.Cumhuriyeti benimseyememeleri çok ilginçtir.Tek bir kişinin sürü yönetmesi istenmektedir.İlginç..

Anonim Kullanıcı profil resmi
Anonim Kullanıcı
5 yıl önce

Hükümet başkanının, kamu tüzel kişiliğini temsil eden bir heyet tarafından belli bir süre için ve belirli yetkilerle seçildiği yönetim biçimidir.

ismail bora adıyaman profil resmi
ismail bora adıyaman
5 yıl önce

Temelde halkın kendi kendini yönetmesi, uygulamada seçtiklerimizin bizi yönetmesi =) Sanırım kısa ve anlamlı cümleyi buldum :D

Beni Zorlama profil resmi
Beni Zorlama
5 yıl önce

sıkmabaş ve cübbelileri içine sindirmediği bir yönetim şeklidir.

kimdir o profil resmi
kimdir o
5 yıl önce

ülkemizde amaçları çarpıtılsada bazı kimseler kend çıkarları doğrultusunda kullanmak istesede bunu,normalde halkın yönetimde etkil olması şartıyla toplum demokrasisine,özgürlüğüne,düşüncelerine önem veren bir yönetim şeklidir..

zeynep22 demirel profil resmi
zeynep22 demirel
5 yıl önce

kısaca halkın kendi kendini yönetmesidir, ancak ülkemizde seçim zamanı halk kendi kendini yönettiğini hatırlıyor, geri kalan süreçte meclis erkanı kafasına göre takılıyor. Aslında halkın kendisini gerçekten yönetebilmesi için seçim sisteminde bazı değişiklikler gerektiğini düşünüyorum.

Selim Tunç profil resmi
Selim Tunç
5 yıl önce

Cumhuriyet nedir? Nasıl bir yönetim şeklidir? sorusunun bu cevabına artı puan ver.
-1
Cumhuriyet nedir? Nasıl bir yönetim şeklidir? sorusunun bu cevabına eksi puan ver.
Cumhuriyet yönetimi bir kere seçim esasına göre yürür.Seçme ve seçilme hakkı açısından bütünü ile millete aittir.Cumhuriyet yönetimi gücünü bizden bizim irademizden alır. Belkide en önemlisi bu yönetimde şudur: " Cumhuriyet rejiminin bütün vatandaşları yasa önünde eşit sayması onlar arasında hiçbir ayrıcalık tanımaması onların devlet yönetimine eşit olarak katılımını sağlaması vatandaşların temel hak ve özgürlüklerini devlet teminatı altına alışıdır. " Dolayısı ile halk kendi kendini yönetmez,halkın iradesi belirli süre içerisini kapsayacak şekilde bir hükümeti seçimle başa getirir,o hükümette Türkiye'nin tamamını oluşturan nüfusa keyfi değil onların isteklerini ön planda tutucu şekilde hizmet eder. Uygulaması şu ve bu nedenlerle yapılamayabilir ben kötü tarafına hiç girmicem ama iyi tarafıyla Cumhuriyet tam anlamıyla idrak edildiğinde muhalefetin bile kendilerine yaptıklarından utanmalarını sağlayacak bir yönetim şeklidir.

EMRE AHMET SIDAL profil resmi
EMRE AHMET SIDAL
5 yıl önce

Birkaç istatistik

Cumhuriyet nedir? Nasıl bir yönetim şeklidir? ile ilgili katılımcı yaş ve cinsiyet oran grafikleri.

Bu sorular ilginizi çekebilir

Buradasınız: Cumhuriyet nedir? Nasıl bir yönetim şeklidir?
Copyright © 2007-2014 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları