Soru sor
200 karakter kaldı
Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

Saçı siyaha boyamak neden günah?

Cevap Ver

Sevgililer günü için en güzel hediyeler, resmi tıklayınız.

Detaylar
8 yıl önce sorulmuş , son cevap 8 yıl önce verildi , 1 kişi takip ediyor

5 cevap verilmiş

Saçı siyaha boyamak değil genel olarak boyamak günah derler. Abdest alırken boya yüzünden suyun tene değmemesi yüzünden günah deniliyor.

Kaynak : http://www.sorularlaislamiyet.com/subpage.php?s=show_qna&id=65Aksiyonlar
Normal
8 yıl önce cevaplandı.

Saçı beyaz olan kimsenin genç olması halinde saçlarını siyaha boyamasında bir sakınca görülmemiştir. Yani saçları siyaha boyamanın yasaklığının ihtiyarlar için söz konusu olduğu ifade edilmiştir. Çünkü ihtiyarların beyazlaşan saçlarını siyaha boyamalarında daha genç görünmek suretiyle başkalarını aldatma söz konusudur. Ancak gençler için böyle bir durum söz konusu değildir. Saçı siyaha boyamanın caiz olduğu bir diğer durum da düşmanla cihad halidir. Düşmana karşı dinç ve mehîb görünmek için saçları siyaha boyamada bir mahzur görülmemiştir.

Saçları siyaha boyamak gençler için mekruh olmadığı gibi kadınlar için de mekruh değildir. Ancak açık kadınların saç boyamalarını farklı açıdan ele almak gerekir. Çünkü kadınların saç boyamalarının caiz olması, saçlarını sadece kocalarına veya mahremlerine göstermeleri durumunda geçerlidir. Yoksa yabancılara karşı başı açık duran kadınlar öncelikle dinin kat’î emri olan tesettürü terk ettiklerinden dolayı günaha girmiş olurlar. Diğer yandan saç boyama bir yönüyle kadın için bir ziynet ve süstür. Hâlbuki fitneye sebebiyet vermemesi için kadının dışarıda tesettüre uygun giyinmesi, dikkat çekmemesi, koku sürünmemesi ve makyajdan uzak durması esastır. Bundan dolayı başı açık bir kadının saçlarını boyaması ayrı bir günah ve israftır.

Saç boyamakla ilgili bir diğer husus da abdeste mani olup olmamasıdır. Eğer kullanılan boya maddesi kafada bir tabaka oluşturuyor ve suyun altına geçmesine mani oluyorsa, kuru yer kalmış olacağından gusül abdesti sahih olmaz. Böyle değil de kınada olduğu gibi suyun deriye temasına mani olmayan bir maddeyse saç boyamak gusle mani olmaz.

Kaynak : http://www.hikmet.net/content/view/58639/2/Aksiyonlar
Normal
8 yıl önce cevaplandı.

ben çok duyuyodm kulak asmıyodum.
en son teketek te cübbeli ahmet hoca söyledi ama hala nedenini net bi şeklde anlamıs değilim.
ama saçı siyaha boyamanın günah olduğuna emin oldm artık bu kadar duyumdan sonra.
kuranda da geçiyor ama sebebi ne?Bir çok şey, halk dilinde yayılarak insanlara sanki ayetle yasaklanmış gibi sindiriliyor. Bununda öyle birşey olduğunu düşünüyorum. Neden günah derken "%100 günah olduğu garantiymiş" gibi bir soru olmuş ama "bence" günah değil. Eğer günahsada tahminimce dövmede bahsedilen aynı mantıktan sebep, boyanın altına su geçirmeyeceğinin düşünülmesinden sebep günah olurAksiyonlar
Normal
8 yıl önce cevaplandı.

Peygemberimizin(s.a.v.) bu konudaki hadisi şerifi vardır: 'saçını siyaha ilk boyatan FİRAVUN!, saçına ilk kına yakanda HZ İBRAHİM peygemberdir. ve Peygamberimiz saçı siyaha boyatmayı yasaklamıştır, uygun değildir.


Hz. Ebû Bekrin saçlarını kına ve ketenle, Hz. Ömerin ise yalnız saf kına ile boyadığını nakletmiştir *
Sonuç olarak erkek veya kadının beyazlaşan saçlarını sarı veya kızıl renge boyamaları müstehap görülmüş siyaha boyamaları ise, sağlam görüşe göre, caiz görülmemiştir. Ancak genç kimsenin siyah boya kullanmasında da bir sakınca yoktur.


Boya malzemesi olarak Allah elçisi kınayı tavsiye etmiştir: "Saçın beyazlığını değiştirmek için kullandığınız şeylerin en iyisi kına ve keten bitkisidir" (Ebû Dâvud, Tereccül, 18; Tirmizî, Libâs, 20; Nesâî, Zîne, 16; Ibn Mâce, Libâs, 32; Ahmed b. Hanbel, V, 147, 150, 154).
Nitekim Mekke'nin fethi günü Hz. Ebû Bekr'in yaşlı babası Ebû Kuhâfe'nin saçlarının ağaç çiçekleri gibi beyazlaştığını gören Rasûlüllah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
"Bu beyaz saçı değiştiriniz ve siyahtan sakınınız" (bk. Ebû Dâvud, Tereccül, 18; Nesâî, Zîne, 15; Ahmed b. Hanbel, I,165, 356, II, 261, 499, III,160, 322).Aksiyonlar
Normal
8 yıl önce cevaplandı.
Cevap Ver
Birkaç istatistik

Saçı siyaha boyamak neden günah? ile ilgili katılımcı yaş ve cinsiyet oran grafikleri.

Buradasınız: Saçı siyaha boyamak neden günah?
Copyright © 2007-2017 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları