Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

çam ağaçları neden yapraklarını dökmezler?

çooooooook acil

5 yıl önce sorulmuş. , 1 kişi takip ediyor

10 cevap verilmiş

yılbaşında süslememiz için allah döktürmemiş

bilge çolak profil resmi
bilge çolak
5 yıl önce

dikenli yaprak olduğ içinmi acaba

nabi çağdaş hıdırlar profil resmi
nabi çağdaş hıdırlar
5 yıl önce

Çam ağaçları yapraklarını döker ama diğer ağaçlar gibi sonbaharda değil 3-4 yılda bir.

Rcp Cvdr profil resmi
Rcp Cvdr
5 yıl önce

Çam, köknar, servi, ladin ve ardıç gibi bazı bitkiler yaprak dökmezler; yalnızca yaprak değştirirler çünkü bu ağaçlarda iğne yaprak yüzyini küçük olması terleme yoluyla olan su kaybını azaltır. Ayrıca ağaçlar yıl boyunca yeşil kaldıklarından sürekli besin üretir. Soğuk kış günlerinde bile besi suyu bunların yapraklarına kadar dağılabilir. Bu nedenle bu tür ağaçlar yaprak dökme ihtiyacı hissetmezler.

turgay kesgin profil resmi
turgay kesgin
5 yıl önce

Her şeyden önce yanlış bilinen bir bilgiyi düzeltelim. Ancak, ağaçları yapraklarını dökerler. Ancak bu dökme her yıl ya da mevsimlik dökenler gibi düzenli değildir. Yaprakları 3-4 yılda bir dökerler. Bilindiği gibi bitkiler, bazı kristalize olan atıklarını dışarıya atamazlar (örneğin insanlar idrarla atabilir). Bu bileşikleri yapraklarında biriktirirler ve yapraklarını döktüklerinde bileşikleri de atmış olurlar. Çam ağaçları da bu boşaltım işlemlerini uzun süre içinde yaparlar.

Beni Zorlama profil resmi
Beni Zorlama
5 yıl önce

çam ağaçları genellikle yapraklarını dökmezler bu yüzden yaprakları ile boşaltımı az yaparlar esas boşaltımı ise çam ağacının gövdesindeki mantar dokunun zamanla dökülmesi ile gerçekleştirirler dikkat ederseniz çam ağacının kabuğu dökülmeye elverişlidir yani kolaylıkla çamdan ayırabilirsiniz çam ağacındaki yapraklar çam gövdesiyle bağlantılarını sürekli sağladıkları için sürekli olarak su ile beslenirler ve dökülmezler.normal bir yaprağını döken ağaçda yaprak niçin dökülür yaprak sapında oluşan mantar dokudan dolayı yaprak zamanla su alamaz ve zamanla canlılığını yitirerek dökülür ama çam ağacında böyle bir mekanizma olmadığını düşünüyorum

Ezgi Kundur profil resmi
Ezgi Kundur
5 yıl önce

Yaprakların ağaç üzerinde kalış süresi 1-2-3 yıl biçiminde değişik süreler halindedir. Yaprağını her yıl dökme nadiren görülür ve çoğunlukla 2 yaa da daha fazla yıl ağaç üzerinde kalır. Yani aynı bitki üzerinde hem 1 yıllık yapraklar bulunur hem 2 yıllık hem de 3 yıllık. Bu tür bitkiler 3 yıllık yapraklarını dökse dahi üzerinde 1 ve 2 yıllık yapraklarını taşıdıkları için herdem yeşil bitkiler diye adlandırılır.

Ezgi Kundur profil resmi
Ezgi Kundur
5 yıl önce

dökerler ama her yıl değil 4 yılda bir. aynı genel seçimler gibi :))

ismail bora adıyaman profil resmi
ismail bora adıyaman
5 yıl önce

bitkiler 3-4 yılda bir boşaltım yapar hele çam ağacı ise çok uzun sürede bir yapar bu yüzden fark edemeyiz:D

deniz gdfg profil resmi
deniz gdfg
5 yıl önce

Yapraklar basit olup tek tek dökülür, (Pinus'da demetler halinde dökülür) Karşılıklı veya sarmal dizilmiştir fakat bazen 1-2 sıra halinde dizildiği görülür. Yapraklar bütün türlerde iğnemsi kısa saplı veya sapsızdır. Uzun sürgünlerde tek tek (sarmal) kısa sürgünlerde ise demetler halinde (Cedrus, Larix, Pseodularix) yer alır. Juvenil yapraklar (ilk çıkan yaprak) uzun sürgünlerde bulunur. Yapraklarda reçine kanalları görülür. Kotiledon sayısı 2-15(-24) arasındadır.

Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87amgiller


Anonim Kullanıcı profil resmi
Anonim Kullanıcı
5 yıl önce

Birkaç istatistik

çam ağaçları neden yapraklarını dökmezler? ile ilgili katılımcı yaş ve cinsiyet oran grafikleri.

Bu sorular ilginizi çekebilir

Buradasınız: çam ağaçları neden yapraklarını dökmezler?
Copyright © 2007-2014 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları