Soru sor
200 karakter kaldı
Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

Japon balığım çok yedi ve yediklerini çıkartamıyor can çekişiyor napabilirim(((?

Cevap Ver

Sevgililer günü için en güzel hediyeler, resmi tıklayınız.

Detaylar
7 yıl önce sorulmuş , son cevap 7 yıl önce verildi , 1 kişi takip ediyor

6 cevap verilmiş

Geçmiş olsun, kabız olmuş görünüyor, bir öğün yemlemeyin onun yerine lifli sebze verebilirsiniz. Deneyimlerine göre insanlar haşlanmış bezelye, havuç ve ıspanaktan faydalandıklarını söylüyorlar. Kaynaktaki linkte detaylı bilgi bulabilirsiniz.

[Alıntı]
Kabızlığa Çare

Arkadaşlar Japon balıklarında en çok rastlanılan rahatsızlık Kabızlıktır.Kabızlığın bir çok nedeni vardır. Bu nedenlerin başında sürekli olarak kuru yemle beslenme ve tek tip beslenme gelir.Yine su değişimi ve balık sayısının fazla olmasıda strese ve buna bağlı olarak kabızlığa neden olabilir.
Kabızlık tedavi edilmezse veya önlenmezse hava kesesine baskı yaparak balığımızın yüzüşünü bozar ilerlemiş seviyelerde hava kesesi zarar görebilir ve balığımızı kaybedebiliriz.

Peki japon balıklarını kabızlıktan nasıl kurtarabiliriz ve kabız olmalarını nasıl önleyebiliriz.

Bu konuda ben birçok haşlanmış sebzeyi tecrübe ettim ancak amacım sadece balığın bağırsaklarını rahatlatmak ve kabız olmasını önlemek değildi.

Öyle bir sebze vermeliydim ki hem kabızlığı önlemeli hemde gelişme çok katkısı olmalıydı.Yaptığım denemeler ve uzun yıllar gözlemlerim sonucunda bu sebzenin BEZELYE olduğunu keşfettim.

Evet arkadaşlar balıklarınıza haftada bir kere vereceğiniz haşlanmış bezelye hem balığınızın kabız olmasını önleyecek hemde gelişimine çok büyük katkı sağlayacaktır.

Peki bezelye nasıl oluyorda bütün bu yararlı özellikleri bünyesinde barındırıyor.Şimdi yazımın bu bölümünde size bezelye sebzesini tanıtacağım zaten buradaki bilgileri okuyunca sizde faydasını anlayacaksınız.

Baklagiller ailesinden olan bezelye çok eski çağlardan beri tedavi amacıyla insanoğlu tarafından çeşitli şekillerde kullanılmıştır.
100 gram çiğ bezelyede 84 kalori; 6,3 gr. protein; 14.4 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,4 gr. yağ; 2 gr. lif; 116 mgr. fosfor; 26 mgr. kalsiyum; 1.9 mgr. demir: 2 mgr. sodyum; 316 mgr. potasyum; 35 mgr. magnezyum; 640 IU A vitamini; 0.35 mgr. B1 vitamini; 0.14 mgr. B2 vitamini; 2.9 mgr. B3 vitamini: 0,16 mgr. B6 vitamini; 35.5 mcgr. folik asit; 27 mgr. C vitamini ve 2.1 mgr. E vitamini bulunmaktadır. ( Kaynak : www.sağlıksayfam.com )

Bezelyenin içerisinde bulunan bu vitamin ve mineraller ne işe yarıyor diye merak ediyorsanız işte yararları :

Çok miktarda lif içerdiğinden bağırsak sistemini düzenliyor ve kabızlığı önlüyor.

Yüksek oranda B1 vitamini içeren bezelye balıkların mukozasını güçlendiriyor ve renk pigmentlerinin yapısını sağlamlaştırıyor.

Bezelye tüketmenin hayvanlarda kansere yakalanma rizikosunu azalttığı, araştırmalarla saptanmıştır.

İçeriğindeki C vitamini balıklarımız için son derece yararlı yemlerde her ne kadar stabilize edilmiş c vitamini olsa da tazesinin yerini tutmaz.

Nasıl Kullanacağız ?
Her market veya pazarda taze olarak bulabileceğimiz gibi yine süpermarketlerde konserve ve haşlanmış şekilde kavanozlarda da bulabiliriz.Haşlanmış olanları güzelce yıkayıp derin dondurucumuzda saklayabilir vereceğimiz kadarını çıkarıp oda sıcaklığına geldikten sonra üzerindeki zarı soyup içindeki etli kısmı balıklarımıza verebiliyoruz.

Taze aldığımız bezelyeyi ise yıkadıktan sonra haşlayıp yine dondurucumuzda saklayabiliriz.

Bu mucize bitki son derece ucuz ve kolay bulunuyor üstelik faydaları yukarıda belirttiğim üzere kusursuz.Hepinize tavsiye ederim.

Kaynak : http://bit.ly/japon_baliklarinda_kabizliga_careAksiyonlar
Ciddi
7 yıl önce ciddi olarak cevaplandı.

Bikaç japon balığım bu şekilde hayatını kaybetmişti :(Aksiyonlar
Normal
7 yıl önce cevaplandı.

şimdiye kadar mefta olmustur heralde genelde patlar olurler:) buda sana ders olsun cok yedırme hayvanlarıAksiyonlar
Normal
7 yıl önce cevaplandı.

eger dalga gecıosann parmagını agzına sok yedıklerını cıkarsınn derım :) yok eger cıddıysenn yapcak bıse yok gıbı ama yınede bır umut veterınere gotur..Aksiyonlar
Normal
7 yıl önce cevaplandı.

Çok yaşamaz 10 dakika içinde mefta olur :DAksiyonlar
Gülerek
7 yıl önce gülerek cevaplandı.

Akvaryuma soda dök midesi iner:))Aksiyonlar
Normal
7 yıl önce cevaplandı.
Cevap Ver
Birkaç istatistik

Japon balığım çok yedi ve yediklerini çıkartamıyor can çekişiyor napabilirim(((? ile ilgili katılımcı yaş ve cinsiyet oran grafikleri.

Buradasınız: Japon balığım çok yedi ve yediklerini çıkartamıyor can çekişiyor napabilirim(((?
Copyright © 2007-2017 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları