Soru sor
200 karakter kaldı
Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

İstanbulda mutlaka görülmesi, gidilmesi gereken yerler nerelerdir ve yapılması gereken şeyler nelerdir?

diyelim ki istanbula ilk defa gidiyorum ve bir daha şansım olmayacak. istanbulla ilgili kayda değer herşeyi yani sadece istanbula has olan şeyleri görmek istiyorum. neleri ve nereleri tavsiye edersiniz.

Cevap Ver

Sevgililer günü için en güzel hediyeler, resmi tıklayınız.

Detaylar
7 yıl önce sorulmuş , son cevap 7 yıl önce verildi , 1 kişi takip ediyor

3 cevap verilmiş

Dolmabahçe sarayıAksiyonlar
Normal
7 yıl önce cevaplandı.

Sultanahmet-Fotograf ve gezi
Eminönü-Balık ekmek yenmeli
Sarıyer-Orman havası ve piknik
Ortaköy-Gezi
Şişli-Alışveriş ve tarihi yerlerAksiyonlar
Normal
7 yıl önce cevaplandı.

Bir gezi güzergâhı belirlemek gerekirse:

Eminönü Yeni Camii ve Mısır Çarşısını mutlaka gezmeli. Ardından Sirkeci'den devam edip Cağaloğlu yokuşunu çıkıp valiliğin önünden geçilir ve İran konsolosluğunun önünden devam edilip Ziraat Bankasından sola dönülür ve Sultanahmet'e çıkılır.

Meydanda Sultanahmet Camii, Ayasofya ve Firuzağa Camii ziyaret edilir. Topkapı Sarayı başka bir gün gelinmek üzere es geçilir. Meydandan yukarı Çemberlitaş'a doğru tramvay yolundan yürünür. Divanyolu'na doğru sağda Sultan II.Mahmut türbesini görmelidir. II. Abdülhamit de orada medfundur.

Beyazıt Meydanı'na Sahaflar Çarşısından geçilir ama kitap satın alınmaz. (Ayrı bir bahistir ama o çarşının esnaflarından bir kaçı hariç tamamı tüccar kesilmişlerdir. Tanıdığım yaşlı bir sahaf amca oradaki kitapçılar için "Nebbaş-ölü soyucu" derdi)

Beyazıt Meydanı ve etrafı gezilir. Beyazıt Camii görülür. İstanbul'u İstanbul yapan Padişah II. Beyazıt'ın türbesi caminin ön tarafındadır ve sahaflar çarşısının içinden geçilmektedir, atlanmamalıdır.

Camiden meydana çıkarsanız karşınızda üniversite kavramıyla özdeşleşmiş muazzam yapıyı, İstanbul Üniversitesinin taç kapısını görürsünüz. Sağ tarafınızda Beyazıt Devlet Kütüphanesi hemen sağ karşınızda Beyazıt yangın kulesi görülmektedir.

İstanbul Üniversitesi'nin sol tarafında kalan sokaktan Süleymaniye'ye çıkılır. Cami ve türbeler görülür. Açlık varsa Alibaba'nın kuru fasülyesinden yenir, hemen ileride çukurda bulunan çay bahçesinde bir kaç bardak çay içilerek ârâm eylenir.

Bu defa Esnaf Hastanesinin önünden Vazneciler'e çıkılıp Fatih'e doğru yürünür. Mimar Sinan'ın "çıraklık eserim" dediği Şehzade Camiini görmeden olmaz. Oradan Fatih'e doğru geçilir. Fatih Camii ve Fatih'in trübesini ziyaret etmek yeride olacaktır.

Ana caddeye çıkıp Edirnekapı istikametine yürünür, Kariye Müzesine gidilir. Çıkışta Pembe Konak denilen bir çay bahçesi vardır ki, çınar ve at kestanesi ağaçlarının koyu ve serin gölgesi yorgunluğunuzu almaya hazır davetkâr bir tutum içindedir. Çay içip dinlenmeden geçip gitmek olmaz.

Zaten bu kadar yer gezdikten sonra akşam olmuştur, tarihi şehri biraz olsun gezmiş olmanın huzuruyla eve dönülür. Yeni bir gezi programı yapılır :) Beşiktaş, Dolmabahçe, Ortaköy ve Sarıyer güzergahı için hazırlık yapılır.Aksiyonlar
Normal
7 yıl önce cevaplandı.
Cevap Ver
Birkaç istatistik

İstanbulda mutlaka görülmesi, gidilmesi gereken yerler nerelerdir ve yapılması gereken şeyler nelerdir? ile ilgili katılımcı yaş ve cinsiyet oran grafikleri.

Buradasınız: İstanbulda mutlaka görülmesi, gidilmesi gereken yerler nerelerdir ve yapılması gereken şeyler nelerdir?
Copyright © 2007-2017 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları