Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

İNSAN HAYAL ETTİĞİ MÜDDETCE YAŞAR NE DEMEK HAYAL KURDUĞUMU SENE OLARAK MI?

4 yıl önce sorulmuş. , 1 kişi takip ediyor

6 cevap verilmiş

Hayal kurmak gelecekte yapacaklarınızın bir kabataslağı sayılır, geleckte ne yapacağınızı bilmiyorsanız ya da düşünmüyorsanız hayatınız karanlık bir tünelde hiç bir şey görmeden yürümeye benzer (buna hayat diyebilirseniz) hayal kurmak ise o tünele ışık tutmanın ilk adımıdır.

Altay Ağan profil resmi
Altay Ağan
4 yıl önce

Bence buradan farklı bir mânâ daha var. Çünkü 'düşlemek' ile 'hayal kurmak' arasında ince bir çizgi var kanımca. Düşlemek düşüncelerin izdüşümü gibi geliyor daha çok; eğer bu fikrimiz düşüncü dünyasına dahi girmeden gerçekleşemiyorsa hayal boyutuna ulaşıyor. Hani gerçekleşmeye yüz tutarsa düşünce, gerçekleşme durumu olmazsa 'hayal' olabiliyor. Hani insan hayal ettiği müddetçe yaşar mı? gibi bir teşbih de sunabilirim. Tabii bu benim nacizane fikrimdir, özümde olduğu gibi eskiliklerim olabilir. Fikirlerinizi bekliyorum.

Anonim Kullanıcı profil resmi
Anonim Kullanıcı
4 yıl önce

Ferah feza kardeş bence buradaki yaşama olayı sene olarak değil sizin dediğiniz gibi.Şu varki vecize ve şiir dizelerini anlamak için söyleyenin kişilik ve yaşantını bilmek lazım bu sözü kim söylemiş?bunu bilmedikçe durum göreceli oluyor.Bazı ata sözlerini analamak daha zor. İş zevkli oluyor ,mesela bence burda kasdedilen hayatı iyi yaşamayı düşünmek ör .araba hayaliyle yaşıyor ve çalışıyorum o ümit ve gayretim olmasa hayalim olmaz yaşam tatsız gelebilir sıkar ve yaşamamış sayılırsın.Gerçekleştirmek istediğim herşey yaşama sevincimdir. Olayın başaka yönü Allah azze ve celle onların eceli ne geri ne ileri alınır diyor anne karnınd abelirlenmiş Fakat hadisi şeriflerde bazı salih amellerin ve duanın ömrü uzatacağına değinilmiş herşeyi değiştirmeye gücü yeten Allah cc ömrü uzatmayada kadirdir selam ile

niyazi ahmed profil resmi
niyazi ahmed
4 yıl önce

Niyazi Ahmed; şuraya kadar hemfikirim sizinle; "ümit ve gayretim olmasa hayalim olmaz yaşam tatsız gelebilir sıkar ve yaşamamış sayılırsın." Ama işler bundan sonra değişir. Şahıslara ve yaşantılara değinmeden önce yapmamız gereken bir şey vardır ki o da kavramların doğru yerde nasıl kullanıldığır. Hayal denen mesele zaten yaşanmamış şeylerin yansımasıdır. Hani ümit ve gaye insanı bir yerde amacına ulaştırır. Onun dışında dediklerine katılıyorum.

Anonim Kullanıcı profil resmi
Anonim Kullanıcı
4 yıl önce

umut olarak söylenmiş bence yani umudunuz olduğunuz sirece yaşarsınız , sanki sene olarak değil :))

selva kara profil resmi
selva kara
4 yıl önce

Hayal kurduğun zaman mesala ben çok hayal kurarım ve gerçekleştiririm.

Kado Sezcan profil resmi
Kado Sezcan
4 yıl önce

Birkaç istatistik

İNSAN HAYAL ETTİĞİ MÜDDETCE YAŞAR NE DEMEK HAYAL KURDUĞUMU SENE OLARAK MI? ile ilgili katılımcı yaş ve cinsiyet oran grafikleri.

Bu sorular ilginizi çekebilir

Buradasınız: İNSAN HAYAL ETTİĞİ MÜDDETCE YAŞAR NE DEMEK HAYAL KURDUĞUMU SENE OLARAK MI?
Copyright © 2007-2014 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları