Soru sor
200 karakter kaldı
Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

TSI motora LPG takılır mı?

Cevap Ver

Sevgililer günü için en güzel hediyeler, resmi tıklayınız.

Detaylar
7 yıl önce sorulmuş , son cevap 7 yıl önce verildi , 1 kişi takip ediyor

2 cevap verilmiş

VW, Golf 140 ve 170 HP'lik TSI motorlarında Supercharger ve turboyu birbirlerinden bağımsız ancak birbirlerini takip eden motor devirlerinde uygulamıştır. Böylece Supercharger'in düşük motor devirlerinde sunduğu etkili performans 5.500 devirden itibaren turbonun görevi devralması ile kesintisiz olarak devam etmiş ve geniş motor devir bandında yüksek güç çıkışı elde edilmiştir. 140 ve 170 HP'lik motorların mekanik ve elektronik fiziki farklılıkları vardır.
Bu farklılıklar da uzun motor ömrü hedeflenerek dizayn edilip uygulanmıştır. 170 HP'lik versiyonda supercharger ve turbo basınçları farklı bir şekilde uygulanmıştır. Benzin basıncı ve elektronik de bu farklılıklara paralel olarak geliştirilmiştir. ABT 170 HP'lik versiyon için geliştirdiği performans paketinden 210 HP güç elde edebilmiştir ancak bu paketin Türkiye benzinleri ile kullanımından nelerin kaybolduğu belli değildir. Ben kendi çalışmalarımda, Türkiye'deki yakıtların kullanımıyla 198 HP ve 300 Nm maksimum tork elde edebildim ve bu güne kadar herhangi bir olumsuzluk da yaşamadım.
LPG uygulamasında, bilhassa yüksek performanslı motorlara LPG'nin oktanının 100'den fazla olması nedeni ile çok uygundur. LPG yurt dışında gerek ekonomi gerek yüksek performans uygulamaları için tercih edilmektedir. TSI motorlar için Türkiye'de uygulanmış bir örneğin varlığından haberdar değilim ancak direkt benzin püskürtmeli olan bu motorların LPG uygulamasının da daha özel olma zorunluluğu olduğunu biliyorum. FSI motorlara LPG uygulanmıyor, TSI motorlar da aynı ana işletim sistemini kullandığına göre bu motorlara LPG uygulaması da biraz sorunlu gibi görünüyor. LPG uygulayan kuruluşlara bu konu hakkında danışabilirsiniz.takılmazAksiyonlar
Normal
7 yıl önce cevaplandı.
Cevap Ver
Buradasınız: TSI motora LPG takılır mı?
Copyright © 2007-2017 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları