Soru sor
200 karakter kaldı
Oy kullanmak için, üye girişi yapınız.

mesajı gizle

Eski yunan'da olimpiyatlarla dini inanış arasında nasıl bir ilişki vardır

arkaddaşlar bu çok önemli cvb nızı bekliom :D

Cevap Ver

Sevgililer günü için en güzel hediyeler, resmi tıklayınız.

Detaylar
7 yıl önce sorulmuş , son cevap 7 yıl önce verildi , 1 kişi takip ediyor

1 cevap verilmiş

Bilinen bir gerçek, antik Yunan oyunlarının dinsel temalar içerdiği ve (onların inanışına göre) tanrıları mutlu etmek için yapıldığıdır. Tarihi olarak farklı rivayetler olsa da wikipedi'deki şu izah oyunlar ve din arasındaki bağı göstermektedir.

..
Elis Kralı İfitos'un İ.Ö. 9. yüzyılda halkını büyük bir savaşın içine düşmekten kurtarması için Pythia'ya giderek ona danıştığını, kâhinin ise ona tanrılar onuruna oyunlar düzenleyerek tanrıların memnuniyetini kazanmasını önerdiği geçer. Bunun sonucunda İfitos bu oyunları düzenlemeye başlar ve Spartalı düşmaları bu oyunlar süresince onlara saldırmayı durdurur.

Oyunlar tanrıların yaşıyor olduğuna inanılan Olimpiya Dağı'nda düzenlenir ve adını da bu dağda düzenlenmesinden ötürü alır. Ancak kökeni ne olursa olsun olimpiyat oyunlarının Antik Yunanistan'da Eleusis Gizemleri'nin yanında düzenlenen en büyük iki dinsel törenden biri olduğu kesindir
...
Olimpiyat oyunlarının düzenlenmesinin durdurulması İ.S. 393'te II. Theodosius tarafından ya da İ.S. 435 yılında onun torunu tarafından gerçekleştirilmiştir.[5] Bunun nedeni olimpiyat oyunlarının Yunan tanrılarının onuruna düzenleniyor olmasıdır. Hristiyanlığı bölgedeki en yaygın ve en güçlü inanç hâline getirmek isteyen bu krallar olimpiyatların merkezi Olimpiya'daki spor tesislerine dokunmamışlar, ancak bu yapılar 500'lü yıllarda olan büyük ve yıkıcı bir depremle yok olmuşlardır.

Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Antik_Olimpiyat_Oyunlar%C4%B1Aksiyonlar
Normal
7 yıl önce cevaplandı.
Cevap Ver
Buradasınız: Eski yunan'da olimpiyatlarla dini inanış arasında nasıl bir ilişki vardır
Copyright © 2007-2017 Bisorusor | Gizlilik ve kullanım şartları